Külatäis geomeetriat

Kadri Tamm 29. mai 2007, 00:00

Esimesena ütleb meile tere suur ja sõbralik Pauka, kelle kuutki on püramiidikujuline. Kokku on Keila-Joa kadakate vahele kerkinud koos kolme sauna ja külakeskusega üksteist püramiidi, mis on ehitatud Egiptuse Cheopsi püramiidi eeskujul. Keila-Joa püramiidmajad on aga maailmaime kõrval, mis võtab enda alla 5,4 hektarit, tillukesed kui tikutopsid. Valdavalt on majad 12,5- kuni 13meetrise küljepikkusega, on ka pisemaid, kuni seitsme- ja üheksameetrise küljega püramiide.

Kui vallaga lähevad kooskõlastused libedalt, on aga oodata lisa. "Praeguseks on uus planeering lõpusirgel. Juurde on tulemas kümmekond uut püramiidi," räägib Margus Aru, püramiidmajade küla ja selle juurde kuuluva Vaimse Keskuse peamine mootor ja arendaja.

Küla võtab enda alla 14 kuni 15 ha maad. Kuna küla asub valla äärealal, kus puudub võrreldav arhitektuur, ei tekitanud majade ebatavaline välisilme tavapärasest asjaajamisest rohkem küsimusi.

Püramiidmaja on justkui üks suur katus. Kui maja näeb maja kohta välja harjumuspäratu, on esimene mulje sisse astudes väga ruumikas: katuseakendest paistab sisse palju hommikuvalgust, oma osa lisavad ka ringi jooksvad lapsed Mirjam ja Kristjan, kes juba päevast multikavaatamist ootavad. Hommikul võtmega lukuaugus keerates mõtlesin, missugune on püramiidi välisuks. Viltusena taevalaele see siiski ei avane: nagu tavalise maja uksed, on nad ikka orienteeritud vertikaalsuunas.

Püramiidid on ehitatud püha geomeetriat silmas pidades. Teooriad püramiidi erilise energeetilisuse kohta väidavad, et püramiidis on harmooniline energiaväli, mis mõjutab ning korrastab inimese tundeid ja mõtteid. Nii aitab Aru sõnul püramiid uksi avada eelkõige iseendale: "Püramiidis toimiv energiaväli võimendab ja toob esile kõik selle, mis meie sees on, nii head kui ka vead. See eeldab pidevat valmisolekut ennast ja oma suhtumist vaadelda ning ümber hinnata." Nii ei tohiks Aru sõnul püramiidi mõju endale selgeks tegemata sellist maja ehitada.

Püramiidmajade ehitamises pole midagi ülemäära rasket: see peab olema vaid kindlate suhtarvudega ja ilmakaarte suhtes õigesti orienteeritud. Õige kaldenurga arvutamine on kõrgem matemaatika, tavaliselt lähtutakse järgnevatest suhtarvudest: kui kõrgus on 1 ühik, siis alumine küljepikkus on 1,57 ühikut, diagonaal 1,49 ja ühe tahu kõrgus alt keskelt kuni tipuni 1,27.

Nii tuleb ehituse algetapis teha rohkelt mõõtmisi, et kaldenurgad saaks õigesti välja peilitud ja diagonaalsarikad täpselt paika panna. Kui täppismõõtmised tehtud, on Aru sõnul tegemist justkui tavalise katuse ehitamisega, kus tuleb järgida kõiki üldisi ehituspõhimõtteid. Kuigi meri on lähedal ja sügisel ulub vali põhjatuul, seisab püramiid kindlalt maa peal. Seda ohtu pole, et tuul maja teise kohta tõstaks või katus sootuks ära lendaks.

Kui välisproportsioonidelt on püramiidmajade puhul tegemist Cheopsi püramiidi tillukeste koopiatega, siis seestpoolt on muidugi kõik teisiti: pole ei salakambreid ega keerulisi koridoride süsteeme, kus ilma kompassita võiks tundide kaupa ringi ekselda. Ruumi on 13meetrise küljepikkusega kahekorruselises püramiidis ligi 170 m", üldpinna suurus aga varieerub sõltuvalt korruste arvust: enamikul majadest on kaks korrust, mõnel on välja ehitatud ka kolmas ärklikorrus.

Ruumide paigutust planeerides on koduehitajatel vabad käed. Aru enda kahekorruseline kodu on küll avatud ruumilahendusega, püramiidmajasse saab aga lihtsasti ehitada vaheseinu ja tekitada eraldi tubasid. Ka valgusega annab mängida: kes soovib, võib ehitada kas või 20 katuseaknaga maja.

Lisaks päikesevalgusele loob õdusa meeleolu ka puitlaudis, millega kaldseinad üle on vooderdatud, igas püramiidis on ka ahi. Korstna asukohale osutab tüdrukutirts Mirjam. "Tõmbe pärast on parim koht tipust mõne meetri kaugusel," selgitab Aru. "Kui korsten jääb liialt maja serva, peab see hirmus pikk olema."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:32

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing