Üks küsimus

ÄP 04. juuni 2007, 00:00

Karin Ossipova, Krediidipanga krediidiosakonna juhataja
Eluasemelaenu tingimused tõepoolest tasapisi karmistuvad. Tõusnud on riskimarginaalid. Paika jäänud alumise piiri marginaali pakume parimatele klientidele. Tõstsime laenusaaja minimaalse sissetuleku nõuet. Samuti on vähenenud võimaldatava laenusumma suhe tagatise turuväärtusesse. Kui veel mõni kuu tagasi oli eluasemelaenu võimalik saada maksimaalselt 85% kinnisvara turuväärtusest, siis täna on ülempiiriks 80% sõltuvalt kinnisvara vanusest, asukohast ja seisundist.

Reelika Raamat, Nordea PankEesti kommunikatsioonijuht
Nordea ajakohastas hiljuti oma senist eraisikute krediidipoliitikat. See tähendab, et viisime sissetulekute piirid kooskõlla reaalse elukalliduse tõusuga. Nüüdsest on eluasemelaenu taotlemiseks vajalik minimaalne sissetulek Tallinnas ja selle lähiümbruses elava üksiklaenaja puhul 10 000 krooni, muudes Eesti piirkondades 8500 krooni. Kui laen võetakse leibkonna peale, on sissetuleku nõue Tallinnas 15 000 krooni ja mujal Eestis 13 000 krooni.

Senised miinimumnõuded laenutaotleja sissetulekule - 7500 krooni üksiktaotleja ning 10 000 krooni leibkonna puhul - kehtisid alates 2001. aastast, mil Nordea alustas eluasemelaenude väljaandmist.

Anneli Rõuk, Sampo Panga kommunikatsioonijuht
Sampo Pank vaatas oma eluasemelaenutingimused üle käesoleva aasta märtsis. Minimaalne netopalk peab laenutaotlejal olema Tallinnas ja Harjumaal 8500 krooni ning mujal Eestis 7000 krooni (Varem olid vastavad nõuded 7000 ja 6000 krooni).

Kaastaotleja olemasolul peab netosissetulekute summa olema Tallinnas ja Harjumaal vähemalt 12 000 krooni ning mujal Eestis vähemalt 10 000 krooni. (Varem nõuti piirkonnast olenemata 10 000 krooni.)

Loit Linnupõld, Parex Panga tegevdirektor
Meie käsitleme eluasemelaenudena krediite, mida antakse eraisikule põhilise ja püsiva elukoha soetamiseks. Selliste laenude laenutingimusi me karmistanud ei ole.

Nimetatud laene väljastades järgime oma tavapäraseid praktikaid, pöörates tähelepanu eelkõige kliendile ning tema võimele võetavat laenu kokkulepitud aja jooksul tagastada.

Usume, et jätkuv (kuigi mõnevõrra aeglustuv) majanduskasv ning kasvav tööjõupuudus tagavad eluasemelaenude võtjate pikaajalise maksevõime säilimise.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing