Arco Vara aktsionärideks heitsid oma töötajad ja SEB

Ralf-Martin Soe 22. juuni 2007, 00:00

Arco Vara töötajatele tehti kaks soodustust. Esiteks said kõik töötajad märkida nii palju aktsiaid, kui soovisid ja teiseks anti 25-le juhtivtöötajatele võimalus aktsiad alles kolme aasta pärast kohustusevabalt välja osta.

Kui aktsia hind kolme aastaga ei tõuse, pole võtmetöötajatel otstarbekas aktsiaid välja osta. Samas saavad nad hinna tõustes aktsiad välja osta esialgse hinnaga.

"Juhtivtöötajatele otsustati anda aktsiaid 38 krooniga, mille eest tuleb tasuda kolme aasta pärast," kommenteeris motivatsioonipaketti Arco Varas viimaseid päevi töötav Sulev Luiga, kes suundub Eesti Ehituse juhatuse liikmeks. Seetõttu teda nimekirjast ei leia.

Küll aga leiab sealt Nordea Panga korporatiivpanganduse juhataja Aare Tammemäe, kes asub juulis Luiga asemel Arco Vara finantsjuhiks.

Kusjuures Nordea Pank on üks Arco Vara suuremaid aktsionäre, samal ajal kui Hansapank ja LHV otsustasid aktsiaid mitte märkida.

Arco vara aktsionäride nimekirjas on kokku 46 Arco Vara töötajat. Neist 25 kuuluvad võtmetöötajate hulka.

"Aga kes siis esimene eraisikust aktsionär on, kui mina olen teine?" küsis Arco Vara juhatuse liige Ivar Siimar, kellele kuulub väärtpaberite keskregistri järgi 187 000 aktsiat.

"Kahju," sõnas Siimar, kui sai teada, et Arco Vara juhatuse esimees Viljar Arakas teeb talle aktsiate arvuga ära. "Ostsin Arco vara aktsiaid, sest mul on usku iseendasse ja ettevõttesse," lisas Siimar. Mehe sõnul töötajatele ega ka juhatuse liikmetele eritingimusi aktsiate ostuks ei seatud.

Tema aktsiatest on suurem osa saadud motivatsiooniprogrammiga ning väiksem osa juurde ostetud.

Arco Vara aktsiate omanikeks on paljuski SEB Ühispanga fondid. Näiteks SEB Ühispank Kauplemine on märkinud koguni 6,7% aktsiatest.

"Ei ütleks, et SEB fondide huvi oli ebatervelt suur. Meie huvi oli suhteliselt keskmise suurusega, märkimiste hulk ei ole võrreldav paljude varasemate otsustega," kommenteeris SEB grupi Ida-Euroopa investeeringute juht Sven Kunsing.

Mehe sõnul andis neile nõu Poolas tegutsev analüütik, kes soovitas aktsiaid märkida, kuigi soovitus ei olnud midagi ülevoolavat.

"Näiteks LHV-l ja Hansapangal ei ole Poola kolleege, et nad võiksid nendele analüüsidele tugineda," vastas Kunsing küsimuse peale, miks LHV või Hansapank Arco Vara aktsiaid ei märkinud.

Kunsingu sõnul on neil investeerimisotsused omavahel kooskõlas. Näiteks kui otsustatakse aktsiaid märkida, teevad seda kõik fondid, ainult osakaalud varieeruvad.

Väikeaktsionäride hulgast leiab ka suusatajad Jaak Mae ja Andrus Veerpalu, keda Arco Vara toetab. Tuntumatest inimestest märkisid aktsiaid ka keskkonnaminister Jaanus Tamkivi, ajakirjanik Priit Pullerits, Balsnacki omanik Elmar Rusing ja Reformierakonna poliitik Kristen Michal.

Hansabank Marketsi aktsiaturgude osakonna juhataja Lauri Lind ütles, et Arco Vara aktsia kohta enne emissiooni analüüsi ei tehtudki.

"Lihtsalt klientide huvi puudus, sest Arco portfell on valdavalt Tallinnas ja Riias, kus lähitulevikuks ei prognoosita head tootlust," põhjendas Lind.

Suprema Securities ASi investeeringute juhtimise osakonna strateegi Peeter Koppeli sõnul on IPO-l osalemise eeldus vähemalt üks kahest komponendist - kas väga hästi näidatud jõulised kasvuallikad või atraktiivne väärtushinnang. "Meie paraku ei leidnud Arco Varas piisaval määral ühte ega teist, et fondiga emissioonis osaleda," nentis Koppel.

Kui Linnu sõnul oli kohe esimesel päeval aktsia väärtuse kukkumine alla emissioonihinna ootuspärane, oli see Koppeli hinnangul siiski üllatav. "Mingist täielikust flop'ist rääkida oleks samas vale, sest emissioon oli ju ettevõttele ja korraldajale siiski edukas - emissioon suudeti edukalt nii-öelda maha müüa ning saavutati isegi ülemärkimine," lisas Koppel.

Kawe Kapitali portfellihalduri ja juhatuse liikme Kristjan Hänni sõnul on Arco Vara emissiooni märkimine huvitav eksperiment, milles osalejad saavad lähiaastatel tõenäoliselt jälgida majanduse ja kinnisvaraturu jahtumise mõju nende investeeringu väärtusele. "Kawe Kapital oma klientidele Arco Vara aktsiaid ei märkinud. Võimalik, et hakkame seda aktsiat tõsiselt kaaluma alles 1-2 aasta pärast," ütles Hänni.

Arco Vara on kahtlemata tugev ettevõte, kuid küsimus on selles, millist kasvu nad suudavad tulevikus näidata. Aktsia tulevik sõltub nii Arco Vara majandustulemustest kui ka Eesti majanduse arengust. Laienemine Rumeeniasse ja Bulgaariasse on pikaajaline ja see kohe aktsiat toetada ei saa.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing