Bostoni poisid Tallinnas

Henrik Aavik 29. juuni 2007, 00:00

Kuna aastaid ei ole siin planeedi küljel käidud, siis on ansambel põnevil. Aerosmithi bassimehe Tom Hamiltoni sõnul ootab ta huviga visiiti Tallinna: "Olen ajaloohuviline ja mul oleks väga huvitav vaadata, kuidas Eesti ja tema pealinn on muutunud peale iseseisvuse taastamist. Ka olen ma kuulnud, et Tallinnas on väga hästi säilinud vanalinn, enne kontserti kavatsen ma seal jalutuskäigu teha."

Aerosmisserid on lubanud ära õppida ka tavapärasest rohkem kohalikku keelt ning publikuga dialoogi asuda viieteistkümne eestikeelse väljendi abil - juba enam kui kuu tagasi paluti Eestist saata omale paljud laused ning nende hääldused.

"Tõlkides ja foneetilist transkriptsiooni tehes otsustasime salvestada Aerosmithi jaoks ka helifaili, et bändil oleks ilmekas näide, kuidas seda või teist sõna või fraasi eesti keeles hääldatakse," seletas Aerosmithi kontserdi peaprodutsent Peeter Rebane.

Kuna tegemist on nn best-of-tuuriga, siis esitatakse parimaid palasid läbi aegade - neid aegu on ikka olnud. Rokimehed kannavad laval alati vahvaid kostüüme, läbi mille on nende vanust raske hinnata. Ka Aerosmithi välimusest ning liikumisest on raske välja lugeda, et bändi sünd jääb juba kümnete aastate taha.

Bändi juhtfiguur Steven Tyler (kuni 72. aastani kandis oma õiget nime Tallarico) on pilli mänginud kogu oma elu, juba 14aastaselt alustas ta esimeses "tõsises" bändis (Srangeurs) trummarina ning mõned aastad hiljem, 1966. aastal lubati nad juba stuudiosse singleid tegema.

Ei maksa unustada, et need olid ajad, kui isad ei ostnud oma lastele helistuudioid, singli väljaandmine oli ikka veidi kõvem sõna. Esimese ülesastumise tegi Aerosmith Nipmuci ülikoolis 1970. aasta sügisel. Neid saatis küll edu, kuid mitte piisav, et iga mees oleks võinud endale korteri üürida - elati kuuekesi koos ühel pinnal Bostonis. Mõned magasid köögis, söödi riisi ja Cambelli suppe, vahel saadi omale õlutki lubada. Lõuna paiku tavatseti kogu oma esinemiskola Bostoni ülikooli ette üles seada ning lihtsalt asuti mängima. See oligi tuntuks saamise võti, meedia ei olnud neid veel avastanud ning muud reklaami ei jaksatud teha.

Klubides esinemise eest sai bänd varsti juba 300 dollarit, kuid äraelamiseks pidi ikka vahel supermarketitest toitu näppama. Siiski tasus töö ja ootamine ära - poisse märgati ning nad paluti plaadifirmaase.

1973. aasta jaanuaris ilmus esimene kauamängiv ning sealt alates läks bändi elu muinasjutuliselt hästi, plaat müüs Bostonis kiiremini kui ükski teine ning nende järgmine singel "Dream on" jõudis kiiresti edetabelite tippu.

Nagu iga teinegi edukas bänd, nii ei ole ka Aerosmith oma ajaloos läbi saanud tülideta. Viieks aastaks laialiminek 80ndate alguses käis asja juurde. Erinevalt paljudest taasühinemistest oli Aerosmithi oma väga edukas ning aastal 1988. võideti esimesed MTV muusikaauhinnad. Siis algaski Aerosmithi kujunemine selliseks bändiks, nagu me teda praegu teame. Ei saa ülehinnata nende panust rokkmuusika arengule läbi aastate. Siiski on mehi veel vara vanahärradeks nimetada, nad möllavad veel küll. Ehk nagu Steve Tyler on maininud: "Meie sillutasime tee rokile, meie sellel ka sõidame!"

Aerosmithi muusikud lendavad Tallinna eralennukiga, millega bänd liigub mööda Euroopat oma esimesel tuuril pärast viimast kaheksat aastat. Aerosmithi teenindav ja tehniline personal saabub Tallinna seitsme bussiga.

Bändi saatvate inimeste arvu üle võib otsustada peoruumi suuruse järgi, see peab olema kohaldatud nõnda, et selles saaks ühel ajal süüa kuni 150 inimest.

Aerosmithi soojendab vähemalt Eestis sama kuulus ansambel Tanel Padar & The Sun.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing