Varbola linnuses läheb madinaks

Ülle Hallik 29. juuni 2007, 00:00

Varbolas on suurejooneliseks vabaõhulavastuseks vormumas lugu Eesti ainsast võõrvägedele vallutamatuks jäänud kantsist.

Andres Ehini uusnäidendile "Volquin Varbola all ehk saatuslik kihlvedu" annavad lavastaja Jaan Urveti käe all elu peaosaline Arvi Mägi ja hiigelsuurte maskide ja figuurnukkudega varustatud poolsada harrastusnäitlejat.

"Ehinit tundes on ju selge pilt, et see ei saa olla tavaline kirjanduslik materjal," kiitis lavastaja Jaan Urvet kirjaniku sürrealistlikku lähenemist asjadele. Kasutatud on küll ajaloolisi nimesid, kuid suurem osa naljakais seikadest on Ehini vaimukuse tulemus.

Näidend põhineb ajaloolisel ainel, peamine konflikt leiab aset käremeelse röövrüütli Volquini ja mõõduka Riia piiskop Alberti vahel. Läti Henrik peab kirjutama aga mõlemale meelepärase kroonika. Nagu ikka, osutuvad vale jalad liiga lühikeseks. Näidendist ei puudu ka armastusintriig Kuramaa kauni kuningatütre Oide ümber.

Näidendi "Volquin Varbola all ehk saatuslik kihlvedu" kirjutas Ehin mõne aasta eest Märjamaa valla tellimusel, kuid oli sunnitud rahapuudusel ootama "oma aega". Mängukohaks olev Varbola linnus on muinasaegse Eesti suurim maalinn, ainus tähtis linnus, mida sakslased kunagi ei vallutanud (alistus ise mõnel korral).

Lavastaja Jaan Urveti kinnitusel tuleb valmiv vaatemäng humoorikas ja suurejooneline. Lavastus ühendab Ehini iroonilis-humoristliku ajalooesituse, folkansambli Oort elava muusika ja Eesti teatrimaastikul tavatu Reet Nurmsalu kunstnikutöö.

"Volquin" pole Ehini esimene näidend. Vabaõhulavastust Rummu Jürist võis näha mõne aasta eest Lelle lähedal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing