Juuli alguses oli Tallinna kesklinnas asuvas kortermajas saadaval 33 korterit. Rime Kinnisvara langetas esmaspäeval kahetoaliste korterite hinda kuni 340 000 krooni, ühe neljatoalise korteri hind kukkus koguni 470 000 krooni.
"Muutsime oluliselt hinnakirja, et kiirendada allesjäänud korterite müügitempot," lausus Rime Kinnisvara elamispindade osakonna juhataja Monica Meldo. "Praeguses turuolukorras, kus paljud arendajad meelitavad uusi kliente lisahüvede ja boonustega, otsustasime, et me ei hakka oma kliente peibutama igasuguste hüvedega," kommenteeris Meldo ja lausus, et nemad annavad klientidele seda, mida nad tegelikult soovivad - korteri soodsama hinnaga.
1Partner Kinnisvara tegevdirektor Martin Vahter märkis, et Luha tänava korterite hinna langus tundub suur, sest tegemist on üsna kalli objektiga, mistõttu paistab nominaalselt suur ka hinna langetamine. Keskmiselt vähenesid esmaspäeval korterite hinnad siiski 150 000-200 000 krooni võrra ehk 10-15 protsenti.
"Tegemist on ka üsna kaua müügis olnud projektiga, kus esialgsed hinnad koostati ilmselt lootuses, et kinnisvarahinnad tõusevad veelgi," märkis Vahter. Pool aastat tagasi oleks tema sõnul selline müügihindade kujundamine ennast õigustanud. Nüüd on aga üsna selge, et hinnad ei tõuse 2006. aasta tempos, vaid pigem langevad.
ERI Elamispindade Kinnisvara OÜ tegevjuht Mart Saa rõõmustas korterite hinna languse üle. "Olekski aeg, et väärtusliku kinnisvara vahe tavalise ja tüüpilise planeeringuga ning paneelmajas asuva kinnisvaraga kasvab suuremaks," rõhutas Saa.
Arco Vara turundus- ja kommunikatsioonijuht Kadri Lindpere ei tahtnud konkurentide projekti pikemalt kommenteerida, ent ütles, et Rime Kinnisvara Luha tänava korterite hinna langus paistab reklaaminipina.
Tema sõnul kujundab iga arendaja projektide hinna- ja turundusstrateegia oma parimate võimete kohaselt, mõnel projektil piisab müügiargumendiks ka projekti enda kvaliteedist ja asukohast.
Annika Jakobson Uus Maa Kinnisvarabüroost pakkus, et Luha tänava korterelamu hindu langetatakse arvatavasti seetõttu, et korterid lõpuks turuväärtusele vastava hinnaga maha müüa.
"Hindade langetamine on vajalik projektidel, mille hinnatase ei vasta asukohale, pakutavatele lisaväärtustele ja kvaliteedile," lisas ta.
Jakobsoni sõnul jätkavad hea asukohaga, rohkete lisaväärtustega ning nõutud objektid rahulikku hinnakasvu, samal ajal aga võivad odavneda korterid, mille hinnad ei ole vastavuses asukoha ja seisukorraga.
"Krahhiks seda nimetada ei saa, pigem on tegemist normaalsete müügihindade kehtestamisega," kinnitas Vahter. Ka Lindpere on seda meelt, et reklaamitud suuremad soodustused 380 000 ja 470 000 krooni on siiski vaid 11-13 protsenti korterite hinnast ja sellest laiemaid järeldusi teha vast ei saa.
Hetkel kuum
Võlavaidlus ja müügiplaanid
“Aktsiad müüsin maha, mul oli vaja Hispaaniasse asju osta.”
"Korteriostja võib selle üle vaid rõõmustada. See, et müügihindasid üles või alla korrigeeritakse, on iga turu normaalne nähtus. Kuid kõnealune hinnalangetamine ei tähendada Eesti kinnisvaraturu krahhi," kommenteeris SRV Kinnisvara tegevjuht Margus Mändmets.
Teised kinnisvaraarendajad veel oma projektide hindu ei kärbi.
1Partner Kinnisvara hindu alla lasta ei kavatse. "Oleme arendajatega püüdnud kohe alguses kehtestada likviidsed hinnad, et vältida tulevikus arusaamatusi," selgitas tegevdirektor Martin Vahter. "Püüame kliendiga kohe alguses leida mõistliku hinna, millega oleks müük tagatud normaalse ajaga."
Annika Jakobson Uus Maa Kinnisvarabüroost rääkis, et neil on soodusmüüke üksikute korterite puhul, mille müümisega on omanikel kiire.
ERI Elamispindade Kinnisvara OÜ tegevjuhi Mart Saa sõnul peab arvestama, et kellel on kiire, need langetavad hindu ka siis, kui turg on madalseisus.
"Eestis ilmselt on neid päris palju, kellel hakkab kiire: nii arendajad, kes ei ole piisavalt kapitaliseeritud ega saa pankadest lisaraha juurde, kui ka need, kes on kasutanud koduvahetusteenust ja kellel on kohustus panga ees teha müügitehing 6-12 kuu jooksul," lausus Saa.