Rohkem kui ainult lillepildid

Tiina Kolk 17. august 2007, 00:00

Nagu ekspositsiooni pealkiri osutab, on kunstnik orhideede lummuses.

"Näituse idee kasvas välja ühest tööst, mille valmimine kujunes niivõrd inspireerivaks ja huvitavaks kogemuseks, et andis tõuke terve sarja loomisele. Orhideevorm on väga ilus ja mitmekesine, dekoratiivne ja detailirohke," avab Evi Tihemets.

Valiku esimesena valminud sinised orhideed on seotud mälupildiga ligi veerandsada aastat tagasi, mil graafik sai kingituseks toona nii haruldase orhideeoksa, millel oli avanenud palju ka tänapäeval harva esinevaid sini-sinist värvi õisi.

Näitusekollektsioonist valdava osa moodustavad suuremõõtmelised värvilised lehed, mis on eri värvikihtide ja pindadega mitmeid kordi läbi trükitud.

Õrnad ja haprad orhideeõied vahelduvad jõuliste geomeetriliste kujunditega. Erksavärvilisi teoseid, milles on kasutatud nii värvitrükki, söövitust, kuivnõela kui ka litograafiat, tasakaalustavad söövitustehnikas teostatud vahepalad.

Evi Tihemets ongi Eesti silmapaistvaim värvilise litograafia viljeleja, ent ta valdab meisterlikult ka sügavtrükitehnikaid.

Pärast ERKI lõpetamist 1958. aastal oli Tihemets üks esimesi kunstnikke, kes hakkas värvilise litograafiaga katsetama. Koos kunstifondi graafikaeksperimentaalateljee meistertrükkali Voldemar Kanniga avastasid nad selle tehnika nüansse.

Litograafia on originaalgraafikatehnika, mille paljundatav kujutis joonistatakse suure rasvasisaldusega kriidi, spetsiaalse pliiatsi või tušiga kivi pinnale. Söövitamisel jääb joonisega kaetud kivipind happest puutumata ja võtab hiljem märgvaltsimisel trükivärvi külge. Tõmmis saadakse paberile spetsiaalse litopressi abil, trükkimine toimub keemiliselt töödeldud litokivilt lametrükimenetlusel.

"Tol ajal olin ma Eesti graafika üldpildis, mis oli ju valdavalt mustvalge, natuke võõras," kommenteerib toonast aega Tihemets.

Tema loodud värvilised maastikud, portreed ja kompositsioonid on poeetilised ja sisenduslikud, peenekoelised ja maalilised ning on pälvinud tunnustuse kodus ja kaugemal.

Möödunud aastal omistati Evi Tihemetsale Krakowi rahvusvahelisel graafikanäitusel eripreemia.

Nüüd aga on meil võimalus nautida lugupeetud graafiku suurepäraseid lillepilte.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:48
Otsi:

Ava täpsem otsing