Eile katkes Põhja-Itaalias Modenas, Luciano Pavarotti sünnilinnas, kuulsa tenori eluring, kuulutades lõppenuks ka 20. sajandi ooperiajastu, mis algas Enrico Carusoga.
"Pavarotti on kõige suurem superstaar," on öelnud New York Timesi muusikakriitik Harold Schonberg. "Sellele vastavalt on ta ka teistest rikutum. Nad (superstaarid - toim) arvavad, et võivad teha karistamatult üks kõik mida. Tänu oma hääle hiilgusele ta tõenäoliselt saabki."
Ennesõjaaegse lapse Pavarotti tulevik tõotas tulla tagasihoidlik, kuid pöördus tuhkatriinulaadseks muinasjutuks, mis tipnes esinemistega poole miljonilise publiku ees New Yorgi Central Parkis ja 300 000 inimese ees Pariisis Eiffeli torni juures.
Õpetaja ja pagari pojana sündinud Luciano eelistas algul õppimisele õppimisele. Siiski sai hiljem üle saja miljoni plaadi müünud supertäht ooperipisiku just lapsepõlvest, kuulates oma harrastuslauljast isa plaate ja ühinedes teismelisena ka kohaliku kirikukooriga.
Pavarotti on öelnud, et tahtis lauljaks saada juba nelja- aastaselt, kuid veel viiekümnendate keskel õppis ta tõsimeeli ja isegi töötas kooliõpetajana. Kahekümneaastaselt võitis ta Modena kooriga rahvusvahelise muusikavõistluse Walesis ja alustas laulmisele pühendumist. Oma toonase kihlatu ja hilisema abikaasa Adua Veroni innustusel alustas ta lauluõpinguid, mille eest ta tasus kindlustustoodete müügilt teenitud rahaga.
Esimene tunnustus tuli 1961. aastal, kui Pavarotti võitis kohaliku häälevõistluse Rodolfo osaga Puccini ooperist "Boheem". Sellele järgnesid edukad esinemised Euroopa kontserdisaalides. Tõeline läbilöök saabus kaks aastat hiljem, esinedes samas rollis Londoni Covent Gardenis. Olles vaimustanud dirigenti Richard Bonynge, kutsuti ta osalema Miami lavastusse "Lucia di Lammermoor", millele järgnes 14nädalane turnee Austraalias. Järgnesid esinemised Milano La Scalas, San Francisco ja New Yorgi Metropolitan Opera House'is, Viinis, Pariisis ja Chicagos.
Pavarotti karjäär rühkis ülesmäge, kuni murdis 1990ndatel lõplikult ka popkultuuri ja rahamaailma - 14 aastat kestnud kolme tenori projektiga koos Placido Domingo ja Jose Carrerasega. Pavarotti oli neist alati silmapaistvam oma võluva naeratuse ja pideva kaaluprobleemidega. Ansambliga Spicegirls esinenud ooperitäht on ainuke itaallane ja üks 22 mitteameeriklasest, kes on pääsenud ajakirja Forbes enim teenivate meelelahutajate tipp 40sse.
Tema album 1990. aastast, "The Essential Pavarotti", oli esimene, mis jõudis maailma juhtiva Briti popmuusika edetabeli tippu ja püsis seal viis nädalat. Neli aastat hiljem välja lastud plaat "Kolme tenori kontsert" on siiani kõige paremini müüdud klassikalise muusika album. Just siis, kuulsuse tipul, ilmnes, et Pavarotti ei tunne nooti.
Sellele vaatamata suutis ta parimatel aegadel ühe kontserdiga teenida miljoneid. Tema varandust hinnati sajandivahetusel seitsmele miljardile kroonile, millest alla poole pidi ta pärast lahutust loovutama abikaasale, olles samal ajal tülis Itaalia maksuametiga.
Hilisemal ajal ongi Pavarottit pigem tabanud kriitika. Pärast 35 ühist aastat lahutas Pavarotti abielu oma noorusemuusa ja kolme lapse ema Veroniga ning valis tema asemele 1996. aastal 26aastase sekretäri. Nad abiellusid seitse aastat hiljem ning said ühe tütre.
Ka muusikakriitikud nägid Pavarottit liikumas kommertslikkuse poole. Teda kritiseeriti kontsertide ärajätmises, kava lühendamises ja miljonite nõudmises "Kolme tenori" tuuri eest. Pavarottit süüdistati isegi suumaigutamises ühel kontserdil.
Kuid samaaegselt kasutas Pavarotti oma mõju ka heategevuses, korjates kontserdiga Bosnia heaks 1995. aastal koguni 8,5 miljonit dollarit, lisaks 3,3 miljonit Afganistani ja ühe miljoni Kosovo põgenikele.
Ooperitäht lahkus lavalt kolme aasta eest, kuid naasis hüvastijätutuuriga 2006. aastal, kui tal avastati vähk. Kuigi mõned kontserdid jäid ära, loodeti neid jätkata tänavu. Eile kustunud 20. sajandi tähe valgus saadab meid nüüdsest vaid kõlaga.
Pavarotti karisma, kuulsuse ja magnetismi parimaks näiteks on tema kurikuulus käik Muhumaale.
1998. aasta suvel lekkis ajakirjandusse, et Muhus asuva Pädaste mõisa omanik Imre Sooäär loodab enda korraldataval gurmaanide õhtusöögil näha maailmakuulsat tenorit Luciano Pavarottit, kes võib soovi korral seal ka kaks laulu esitada.
"Praegune seis on, et ta tuleb," kinnitas Sooäär veel mõned päevad varem. "Pavarotti on ju tuntud äraütleja ja enne, kui ta kohal on, ei saa milleski kindel olla." Tegelikult väljus tol õhtul helikopterist, istus korraks kiigele ja lehvitas rahvale valge salliga Pavarottiks riietatud naljamees Tarvo Krall.
"Kui ta helikopterist välja tuli, oli ta minu meelest rohkem Pavarotti kui Pavarotti ise," naeris Sooäär tagantjärelegi.
Paar aastat varem said Pavarottist kasu ka Eesti popmuusikameistrid Jaak Joala, Ivo Linna ja Tõnis Mägi, lõigates kolme tenori nime all edu ühisprojektist "Las jääda kõik, mis hea!"