Viimase kuue aasta kokkuvõttes on USA kvaliteetaktsiate indeks Dow Jones eurodes (ka kroonides) arvestatuna väikeses miinuses, dollarites on indeks samal ajal tõusnud pea 50 protsenti.
Dollar langes eile euro suhtes ajaloo rekordmadalale tasemele, sest investorid arvasid, et USA kaotab kinnisvaraturu probleemidest tulenevalt oma intressi-eelise Euroopa ees. USA keskpanga Föderaalreservi baasintress on 5,25 protsenti ja investorid panustavad sellele, et seda kärbitakse 18. septembril 0,5 protsendipunkti võrra. Euroopa Keskpanga baasintress on 4 protsenti ja arvatakse, et pank võib seda tulevikus tõsta 0,25 protsendipunkti võrra.
USA valuuta nõrgenes eile kuuendat päeva, mis on pikim vastav ajavahemik aprillist saadik. USA Kinnisvarafirmade Liit alandas üleeile oma eluasemete müügi prognoosi, kinnitades sellega spekulatsioone, et Föderaalreserv alandab järgmisel nädalal baasintressi. Dollar nõrgenes ka Jaapani jeeni suhtes, sest peale peaminister Shinzo Abe teadet, et ta astub tagasi, spekuleeriti, et Aasia saareriigi investorid vähendavad riskantsemaid välisinvesteeringuid.
"Ootused, et intressivahe Euroopa ja Ühendriikide vahel väheneb, mõjutab eurot ja dollarit," ütles Bloombergile Mizuho Corporate Banki asepresident Michiyoshi Kato.
Üks euro käis eile päeva jooksul ära tasemel 1,3890 dollarit (1 kroon = 11,26 dollarit), mis on nõrgem ka eelmisest, 24. juulil saavutatud madaltasemest, 1,3852 dollarit euro eest. Päeva lõpus maksis üks euro 1,3872 dollarit (1 dollar = 11,28 krooni). Kato sõnul võib dollar nõrgeneda tasemeni 1,39 dollarit euro eest.
"Dollari nõrgenemine sai hoogu juurde, kui valuuta jõudis tasemeni 1,3852 dollarit eurost, sest sellel tasemel oli välja pandud palju automaatseid tehingukorraldusi," ütles Societe Generale'i valuutadiiler Kenichi Yumoto. Tema sõnul võib dollar nõrgeneda tasemeni 1,392 dollarit eurost.
Viimase aastaga on dollar euro suhtes nõrgenenud 8,3 protsenti, sest Euroopa Keskpank tõstis selle aja sees intressi 4 protsendini, samal ajal kui Föderaalreserv hoidis intressi 5,25 protsendi tasemel, vahendas Bloomberg. Viimase kolme kuuga on dollar nõrgenenud 4,5 protsenti.
USA olemasolevate eluasemete müük langeb sellel aastal 8,6 protsenti varem prognoositud 6,8 protsendi asemel. Uute eluasemete müük kukub 24 protsenti, võrreldes 18protsendise langusega möödunud aastal, prognoosib USA Kinnisvarafirmade Liit.
"Kõrge riskiga kinnisvaralaenude ehk nn subprime-laenude põhjustatud probleemid püsivad," ütles DBS Asset Managementi valuutastrateeg Rachana Mehta. "Aasta lõpu poole ootan ma dollarilt edasist nõrgenemist." USA valuuta võib liikuda 1,35 ja 1,40 dollari vahel euro eest.
Teised eksperdid on dollari suhtes isegi veel pessimistlikumalt meelestatud. Citigroupi analüüsiosakond eesotsas Tom Fitzpatrickuga prognoosib, et USA valuuta võib nõrgeneda 1,455 dollarini eurost.
Global Insighti peaökonomist Nariman Behravesh aga ennustab, et 2009. aasta lõpuks nõrgeneb dollar euro suhtes 15 protsenti. Selle põhjuseks on Behraveshi sõnul USA väliskaubanduspuudujäägi suurenemine. USA kaubanduspuudujääk ulatus juulis 59,2 miljardi dollarini (671 miljardi kroonini).
Hetkel kuum
Võlavaidlus ja müügiplaanid
Uue tootega tabati naelapea pihta
Darius Gecevicius, Hansabank Marketsi valuutadiiler
Peamine dollari languse põhjus peitub USA laenuturu probleemides, lisaks kombinatsioon USA majanduse fundamentaalnäitajatest - reedel avaldatud andmete järgi USA töökohtade arv väheneb. Tegemist on üleüldise dollari müümisega. Kui vaadata tuntud dollariindeksit, mis jälgib dollari liikumist kuue peamise valuuta suhtes, siis see kaupleb praegu 15 aasta madalamatel tasemetel. Viimase põhjuseks ongi USA majanduse olukord - turg spekuleerib, et krediidikriis tõmbab viimaks alla kogu majanduse. Ettevõtetel on raske senisega sama odavat raha leida, lisaks arvatavad koondamised tulevikus, eriti finantssektoris.
Arvatavasti testitakse kuu või kahe jooksul psühholoogilist 1,4 euro-dollari taset. Ei tohi unustada ka turu ootust FEDi intresside langetamise osas. Mõned turuosalised ootavad, et FED langetab intressimäära aasta lõpuks isegi kokku 0,75 punkti võrra. See tähendab, et euro ja dollari lühiajalised intressimäärad muutuvad väga sarnasteks.
Lühiajaliselt võib dollar veel langeda, aga pikaajaliselt tähendab intressimäära alandamine majandusele tuge, seega võib ka dollar pikaajaliselt kosuda.
Janno Luurmees, Eesti Panga finantsturgude osakonna juhataja
USA dollari kursimuutuse põhjus tuleneb peamiselt investorite visioonidest valuutaturgudel ja USA majanduses toimuvast. Ameerikas oodatakse majanduse jahtumist, millega kaasneb intressitasemete langetamise ootus. Majandusolukorra halvenemine toob tõenäoliselt kaasa ka börside olukorra halvenemise. Investorite ootused madalamatele intressidele ja potentsiaalselt madalamatele aktsiate hindadele toovad kaasa dollari nõrgenemise. Euroopa ametlikud intressid ei ole langustrendis ja finantsturgude rahunedes võib neil olla veel tõusuruumi. Eesti Pangal on USA valitsuse võlakirju ca 10% kogureservidest ja nende valuutarisk on maandatud.