Enn Heinsoo • 21 november 2007

Google - kontor internetis

Google on panustanud palju veebipõhistesse rakendustesse ja teeb seda ka praegu. Juba mõnda aega pakub Google teksti, tabelite ja esitluste loomise vahendeid ning grupitöö keskkondi.

Lisaks on Google'i rakendustega võimalik endale lihtsat veebilehte luua, märkmeid teha, ühiskalendrit hallata, grupitööd organiseerida jne.

Katsetades, kuidas on siis nende vahenditega tegutseda, olin enim rahul rakenduste kiire tööga. Seni pole ma olnud veebipõhistest rakendustest kuigi vaimustuses, kartes, et kui tarkvara pakkuv server on kusagil teises maailma otsas, jääb suhtlus aeglaseks ning kannatab töökiirus.

Google Docsi rakendused töötavad nüüdisaegsel arvutil aga sama kiiresti kui tavaline kontoritöö tarkvara. Oluline on ka, et Google Docsi rakendused toetavad nii Microsoft Office'i formaati kui ka avatud standardil põhinevaid formaate.

Rakenduste kasutamiseks tuleb teha endale kasutajakonto, mis tähendab ühele Google'i sisselogimist nõudvale veebilehele minekut ja sealt leitava ankeedi täitmist. Ühe ja sama kontoga saate kasutada e-posti, kalendrit, dokumente ja kõike muud pakutavat.

See tähendab, et kui olete juba Google'i e-posti konto omanik, saate ilma uut kontot loomata asuda dokumentide kallale. Selleks tuleb lihtsalt logida sisse e-posti keskkonda ja ülemiselt ribalt klikkida valikul Docs.

Valikuvõimalus ja funktsionaalsus jääb Docsil ootuspäraselt alla Microsoft Of-fice'i pakutavale, kuid kõik peamised võimalused on olemas. Näiteks tabelite vormindamine joonte jms abil ning valemite kasutamine.

Esitluste jaoks on isegi teemade eelvalikud, mis võimaldavad anda loodavale esitlusele kiiresti atraktiivse ilme. Meeldiv on, et esitlusrakendusega saab ka esitlusi kuvada.

See võimaldab arvutiga, kus Powerpointi pole, vajadusel ettekandeid teha. Samuti võib Google'i presentatsioonirakendusega teha ettekande veebis. Selleks tuleb vaid vajutada lingile Start presentation ja uuest aknast leitav link asjaosalistele jagada.

Loodud dokumentide haldamiseks ja jagamiseks on Docsi sees n-ö avaleht, kus kuvatakse kõik kasutaja dokumendid. Üllataval kombel on Google Docsis olemas ka eesti keele korrektuur. Kokku on keelevalikuid seal üle kolmekümne.

Kahjuks teeb meie emakeele korrektuur mitte just kõige paremat tööd, kuid lihtsamad näpuvead võib selle abil siiski avastada.

Kellele Google'i töövahendid sobivad? Enim ehk inimesele, kes viibib tihti võõraste arvutite taga, kus puuduvad ka vajalikud töövahendid. Näiteks sellisele, kes töötab avalikus internetipunktis või siis lihtsalt ei taha või ei saa paigaldada oma arvutisse kontoritöö tarkvara. Ka grupitöö on mugavam, kui dokumente pole vaja postiga saata.

Hetkel kuum