Veidrad eksperimendid II: Milleks konnale teflon?

02. jaanuar 2008, 18:58

Novaator pakub ajalehe The Independent
vahendusel ülevaate eelmise aasta veidratest teaduseksperimentidest. Alusta
lugemist siit: Veidrad eksperimendid: Miks kasu on känguru
kõhutuulest?

Üldiselt võiks arvata, et konn ja teflon saavad kokku vaid prantsuse köögis pannil. Kuid augustis teatasid Michigani ülikooli teadlased eksperimendist, kus neil õnnestus luua mittekleepuvaid konnarakke. Miks ometi?

1980ndatest alates on konnad olnud teadlaste eriline huviobjekt, sest konnade nahk toodab antimikroobseid peptiide - valke, mis aitavad konnadel väga edukalt nakkuste vastu võidelda. Antimikroobsed peptiidid on tõhusad antibiootikumid, olles immuunsüsteemi esimene kaitsevahend, mis astub mikroobide ja viiruste vastu samal hetkel, kui need üritavad kehasse siseneda.

Teadlased on püüdnud neid peptiide kasutada kreemides, et ka inimestel peptiidide abil nakkushaigustega võidelda. Kuid inimese ensüümid kleepuvad peptiidide külge, muutes need kasutuks. Kui aga antimikroobsete peptiidide kogust suurendada võib tagajärjeks olla mürgitus ning punaste vererakkude häving. Kuidas sellest kleepuvusest lahti saada? Teadlastele tuli meelde teflon. Biokeemik Neil Marshi juhtimisel võeti ette materjal, mis ei lase toidul panni külge kinni jääda.

Teflonis sisaldub mittereaktiivne fluoriin. Kui panna kokku fluoriin ja antimikroobsed peptiidid, osutus uus aine stabiilsemaks ega reageerinud enam teiste valkudega.

Konnade õnneks ei tulnud luua ühtki tefloniga kaetud loomakest. Marsh kasutas pexigani, konnadel leiduvate peptiidide sünteetilist koopiat. Nad asendasid selles teatud aminohapped ning nimetasid uue mittekleepuva peptiidi fluorogainin-1.

Marsh ja tema kolleegid loodavad, et tefloni abil muudetud antimikroobsed peptiidid on lahenduseks bakterite vastu, mis enam tavalistele antibiootikumidele ei allu. Nii saaks toota kreeme ravimaks diabeedihaigete nahahaavu või silmapõletikke ning ehk leiaks sel viisil rohtu ka haiglates laiutava superbakteri MRSA vastu.

Loe edasi: Veidrad eksperimendid III: Mis mõte oli helendavatel kassidel?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. January 2008, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing