RMK peab reformi möödapääsmatuks

ÄP 28. veebruar 2008, 00:00

Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) juht Aigar Kallas vastas eile aripaev.ee lugejate küsimustele.

Kas vastavad tõele rahva seas levivad kuulujutud, et RMK reformiga valmistatakse tegelikult ette Eesti metsade erastamist välismaa puidutööstustele?

Ei vasta.

Mis või kes ajendab Teid RMKs plaanitavat reformi läbi viima, kas auahnus või mingi huvigrupi soov?

RMK juhtkond on veendunud, et riigimetsa pikaajalise säilimise huvides on äriliste ning avalike ülesannete lahutamine möödapääsmatu.

Kas Te ei leia, et praegu toimuv on analoogne Eesti Raudtee juhtumiga? Parseldame aga maha ja siis pärast mõtleme, kuidas kalli raha eest tagasi saada?

Riigimetsa ega RMKd ei ole kavas erastada.

Kas Te tõesti usute, et kõrgharidusega kontoritööd tegevad spetsialistid hakkavad madalaima taseme töötajateks?

Erialase kõrgharidusega ning kogemustega inimesed jätkavad valdavalt struktuuriüksuste või töövaldkondade juhtidena. Oskustöölisena töötamine nõuab juba praegu vähemalt keskerihariduse tasemel ettevalmistust. Motivatsiooni täiend- või ümberõppeks tagab konkurentsivõimeline palk.

Kuidas suhtute sellese, et uue korraga kaob RMK-l igasugune kontroll metsamaterjali liikumise üle? Kas see ei ole metsavarguste soodustamine?

Asendame praeguse mittetoimiva ühele silmapaarile üles ehitatud totaalkontrolli süsteemse kontrolliga ning rakendame struktuuris vajaliku sisekontrolli.

Mis saab metskonnahoonetest, kus töökohad kaovad?

Praegu tegutseva 62 metskonna kontori asemel on RMK-l kavas toimimiskeskustena tööle jätta umbes 30. Täpne arv sõltub hõivatavate töötajate arvust ja elukohtadest. Vabanevatele kontoritele üritame esmajärjekorras rakendust leida RMK süsteemis, näiteks loodusmaja või loodushariduskeskusena. Kui riigi funktsioonideks rakendust ei ole, võõrandatakse hoone riigivara seaduses ettenähtud korras.

Kui palju Reformierakond teie otsustamisse sekkub?

Seni pole Reformierakond RMK otsuseid mõjutada üritanud, eeldatavasti ei tee seda ka edaspidi. Juhtumisi on istuv keskkonnaminister aumees, mistõttu ka tema ei ole sekkunud RMK juhtimisse. RMK juhtimist korraldab ja kontrollib tema nõukogu, kus lisaks reformierakondlastele on esindatud ka teistesse erakondadesse kuuluvad inimesed ja ministeeriumide esindajad.

Kas Villu Reiljan tegi Eesti metsadele keskkonnaministrina rohkem kahju või kasu?

Villu Reiljan on kahtlemata aateline metsamees ja on püüdnud ka keskkonnaministrina oma põhimõtteid metsanduses rakendada. Küll hindan tema hoiakut ning sellest tulenevalt käitumist liigselt vanast kinnihoidvaks ja seetõttu sektori arengut pärssivaks.

Kas selline riigile kahjulik leping nagu Kundas Estonian Celliga sõlmitakse küttepuude müügiks ka Väo kombijaamaga?

Ei Väo elektrijaama ega ühegi teise ettevõttega pole plaanis RMK-le kahjulikke lepinguid sõlmida. Küll näeme kombijaamas võimalust praegu turgu mitte leidvaid raiejäätmeid realiseerida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing