Kosmose vandenõud 6: Planeet X

28. märts 2008, 14:56

Kui soovid lugemist sarja algusest, siis
vajuta siia: Surnud kosmonaut

Kas tõesti leidub Päikesesüsteemis veel üks hiigelsuur nimetu planeet? Vähemalt sellise konspiratsiooniteooria pooldajad usuvad, et tõesti.

See on planeet X, mis peaks olema hiigelplaneet Neptuuni taga ning selle orbiit läheneb Maa orbiidile. Salapärase planeedi olemasolu tõestuseks tuuakse näiteid maavärinatest ja kliimakatastroofidest.

Vandenõuteoreetikud on kindlad: valitsused on sundinud astronoome hoidma planeedi olemasolu saladuses, et vältida paanikat. Paljud astronoomid on kinnitanud, et planeet Xi olemasolust pole mingeid tõendeid ja rõhutanud, et kui selliste mõõtmetega planeet oleks olemas, siis võiks inimesed seda vaadata ka ilma teleskoobita.

Planeet X kerkis astronoomide huviorbiiti möödunud sajandi algul, mil selle abil püüti seletada Uraani ja Neptuuni orbiitide häireid. 1980. aastatel tehtud mõõtmiste abil õnnestus need häired siiski selgitada.

Planeet Xi otsimise käigus leiti 1930. aastal Pluuto, kuid see siiski planeet Xi rolli täitma ei sobinud – mass oli liiga väike, et mõjutada Neptuuni orbiiti.

Percival Lowell, kes on muuhulgas tuntud ka Marsi kanalite vaatlejana, andis planeedile nime X. Ta püüdis seda leida kahel korral: esimese katse luges ta lõppenuks 1909. aastal, seejärel võttis ta asja uuesti üles 1913. aastal. Selle töö käigus õnnestus ähmaselt jäädvustada veel avastamata Pluuto, kuid toona ei pandud seda lihtsalt tähele.

Pärast Lowelli surma jätkas tema observatoorium 1928. aastal uusi otsinguid, mille tulemuseks oligi kaks aastat hiljem Pluto avastamine.

Uuesti jätkusid otsingud 1980ndatel, mil püüti seletada Halley komeedi orbiidis esinenud häireid mingi senitundmatu Jupiteri suuruse planeediga. Kuid ka see katse ei toonud tulemusi.Ka mitmete automaatjaamade poolt kogutud andmed ei ole andnud kinnitust, et Neptuunist väljaspool võiks olla veel üks hiigelplaneet.

Kuid otsingud ei ole lõppenud. Alles kuu aja eest teatasid Jaapani Kobe ülikooli teadlased, et Pluuto taga võib leiduda senitundmatu planeet, mille suurus on 30-70 protsenti Maa suurusest.

Loe ka sarja teisi lugusid: Nihkuvad poolused, Maailmalõpp aastal 2012, Illuminati ja Majestic-12jaRoswell / Mehed mustas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. April 2008, 18:02
Otsi:

Ava täpsem otsing