31. märts 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Viimistlusega saab korkpõranda tugevaks

Kork on alati olnud intrigeeriv siseviimistlusmaterjal. Samuti põhjustab kork materjalina alati vaidlusi, seda eriti oma vastupidavuse osas.

On väidetud, et kork on väga õrn materjal, mis ei sobi kasutamiseks mujal kui laste- ja magamistubades.

Seda võib tõesti öelda naturaalse, st viimistlemata korgi kohta, kuid üldiselt võiks teema võtta kokku ühte lausesse - õige pinnaviimistlusega kork sobib igasse ruumi.

Kork on looduslik materjal. Korkkatte materjali tooraineks on korgitamme koor ja sideaineks looduslikud vaigud, mis teevad korgist tõeliselt ökoloogilise materjali. Kork on soe materjal ja põrand saab tõeliselt jalasõbralik.

Talvel kiirgab korkpõrand soojust ning suvel on ta jala all meeldivalt jahe. Kork summutab heli, on antistaatiline, kõrge tulekindlusega, vastupidav ning hõlbus hooldada. Ökoloogiline ja kasutajasõbralik kork on saadaval nii plaadi kui ka parketilauana, seinakork rulli ja plaadina.

Lihtsus toob piiramatu loomingulise vabaduse, mis loob kordumatuse tunde. Materjal ei dikteeri stiili, harmoneerudes ühtaegu nii moodsa kui ka klassikalise interjööriga. Seega võib korkpõranda paigaldamisel fantaasial julgesti lennata lasta.

Kõik on võimalik: kombineerida võib korgimustreid ja puiduspooni, erivärvilisteks toonitud pindu.

Põrandakattematerjalid on sündinud n-ö sekundaarse toorme kasutamisvajadusest. Pudelikorgiks sobivaist koortest jääb nii mõndagi järele, see jääk peenestatakse, segatakse looduslike vaikudega ning saadaksegi toore põrandakattematerjali valmistamiseks. Vastupidavust lisab korkplaatidele spetsiaalne pinnaviimistlus, vahad ja lakid.

Naturaalse korgi võib pärast paigaldamist ka klient ise lakkida ning lakikiht annab korgile teatud tugevuse ja hõlbustab hooldamist, kuid suur lemmikloom või terav konts võib pinda endiselt vigastada. Tehases viimistletud lakitud kork on kaetud sealsamas väljatöötatud uue kõrge kulumiskindlusega lakiga Xtreme WRT. Korkpõrandale ei teki enam kriimustusi, täkkeid ega tugevaid laike.

Tänu lakile sobib korkpõrand nüüd kasutamiseks ka köögis, elutoas ja ka väiksema koormusega ühiskondlikes ruumides. Suure kulumisega pinnad tahavad endiselt saada vinüülkattelist korki.

Korgi hooldamine on hõlbus. Koristamiseks ja puhastamiseks piisab täiesti tolmuimejast ja pehmest pesemislapist. Pärast paigaldamist tasub vinüülkatteline kork vahatada ja iganädalasele põrandapesuveele võib lisada puhastusvahendit, mille PH-tase ei oleks 7/8 (tugeva happelisuse puhul võivad plaatide servad tumeneda). Rohket vett ei tohi korkpõrandal kasutada WRT lakiga kork vahatamist otseselt ei nõua. Korkpõrandaid ei ole mõistlik puhastada jäikade kuivade harjadega põrandapesumasinatega. Kaitsekihi kriimustusi jm kahjustusi saab ennetada, kui kinnitada mööblijalgade alla vilditükid. Lakitud või vinüülkihiga kaetud pindadelt plekkide kõrvaldamiseks ei kõlba atsetoon ega lakibensiin - need kahjustavad plaatide kaitsekihti.

Nähtavasti suurim investeering, mis interjööri tarvis tavaliselt tehakse, kuulub põrandale. See on ju ka esimene, millega inimene ruumi sisse astudes kontakti astub - põrand saadab sõnumi nii silmade kui ka jalgade kaudu.

Põrandakorgile lisaks kasutatakse sisekujunduses korki järjest vabamalt ka seinas.

Seinakorgi plaadid on mõõtudes 300 × 600 mm ning paksusega 4 mm. Värvi- ja mustrivalik on väga lai. Pind on tehases vahatatud.

Seinakork sobib kasutamiseks eluruumides ja ühiskondlikes ruumides. Lihtsa vaevaga, kattes ühe seina toast korgiga, saab toale uue ilme. Tihti kaetakse korgiga trepisein.

Miks mitte kasutada korki osaliselt ka lastetoa seinas, saab ju seina panna nõelte abil pilte ja märkmeid lihtsama vaevaga kui värvitud või tapeeditud seina puhul.

Korkpõrandad on saadaval nii ujuvatena kui ka mahakleebitavatena.

N-ö ujuvad on 10,5-12 mm paksused parketilauad, mille paigaldamine ei erine oluliselt laudparkettpõranda paigaldamisest. Parketilauad liidetakse omavahel liimivaba LOC-süsteemi abil kokku.

Parketilaudadel on juba aluskihiks 2 mm paksune korgikiht, st aluspõrandale ei ole vaja eraldi lisada helisummutusmaterjali. Mahakleebitavad korkparketid liimitakse kuivale siledale puhtale pinnale kontaktliimiga. Deformatsioonivuuke pole tarvis.

Kui liimitakse vanale puitkiudplaadi või vineeriga kaetud põrandale, vajavad jätkukohad enne korkplaatide pealeliimimist pahteldamist ja liivapaberiga lihvimist. Linoleum, vinüül- või vaipkate tuleb kõrvaldada, pind puhastada ja pahteldada.

Autor: Anu Jaanson

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt