8. aprill 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Aktsiad panti ja laen kukile!

"Aktsiate tagatisel võetakse laenu, et finantseerida oma üldjuhul lühiajalisi finantseerimisvajadusi. Sealhulgas võib olla soov mitte realiseerida oma väärtpaberipositsioone jm," kommenteeris SEB privaatpanganduse osakonna direktor Reet Raidur. "Sesoonsust ei ole märganud ja meile teadaolevalt ei ole praegu aktsiate tagatisel laenu võtmine kasvanud."

"LHV on defineerinud laenuvõtja eesmärgiks kas valuutariski maandamise, lisavõimenduse kasutamise või laenuraha kasutamise muuks otstarbeks. Klientide jaoks on esmane just lisavõimenduse kasutamine," kommenteeris LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi laenu võtmist aktsiate tagatisel. Ta märkis, et enamasti kasutatakse võimendust lühiajaliselt ning eelkõige turu tõusutrendi korral.

Raidur rõhutas, et kindlasti ei ole SEBs aktsiate tagatisel laenu võtmise puhul tegemist levinud tootega, aktsiad ei ole tagatistest esimeste hulgas.

Tingimuste kohta ütles Raidur, et iga laenujuhtum vaadatakse läbi eraldi ning seepärast ei saa välja tuua intressimäära ja muid üksikasju.

Vallikivi lausus, et praegu on laenude kasutamine aktsiate ostmiseks pigem vähenenud, sest aktsiaturud on olnud langevad ning vajadust portfelli võimendada nähakse vähem. Tema sõnul on aktsiad LHVs tagatise seas esikohal, kuid samuti on populaarne tagatis fondiosak.

Aktsiate tagatisel laenab eelkõige kauplemisest huvituv klient, kes soovib võtta tavapärasest suuremaid riske, et teenida suuremat tulu.

SEBs võivad Raiduri sõnul laenu tagatiseks olla üldistatult börsidel noteeritud aktsiad, kuid täpsemad tingimused on kehtestatud panga krediidipoliitikas. Tagatiseks võivad olla ka investeerimisfondide osakud, kuid aktsiaoptsioone tagatisena ei kasutata.

Raidur märkis, et üldjuhul võtab SEBst aktsiate tagatisel laenu selline klient, kellel on vajadus lühiajalise likviidsuse järele.

Sampo Panga kommunikatsioonijuht Anneli Rõuk teatas, et nemad pakuvad privaatpanganduse klientidele mitmesuguseid laenutagatise võimalusi, sealhulgas kinnisvara ja aktsiad.

"Täpsed tingimused lepitakse kokku konkreetse laenusoovijaga. Kuna lähtume iga kliendi vajadustest, siis siin ei saa ühtseid tingimusi välja tuua," vastas Rõuk arupärimise peale, kellele antakse aktsiate tagatisel laenu.

Nordea Pank ütles, et nemad aktsiatega kauplemise teenust ega aktsiate tagatisel laenu ei paku.

LHV maaklertegevuse juhi Alo Vallikivi sõnul on aktsiate tagatisel Eestis laenu antud juba rohkem kui kümme aastat ja seda repode vormis ehk aktsiad kantakse laenuandja kontole ning laenusumma (tavaliselt 50% aktsiate turuväärtusest) laenuvõtja kontole.

Enamasti on tegemist ühevõi kolmekuulise laenulepinguga. LHVs saab laenu võtta kogu portfelli tagatisel, laenu miinimum- ja maksimumperiood ning laenutasu puuduvad. LHVs sobivad tagatiseks peaaegu kõik aktsiad, kuid tagatismäärad on üsna erinevad. Maksimaalne tagatismäär on 100 protsenti, st et 10 000kroonise portfelli puhul on võimalik osta veel 10 000 krooni eest 100protsendilise tagatismääraga aktsiaid.

Balti riikides hindab LHV aktsiate riske ükshaaval, mille peamine põhjus on vähene likviidsus ja positsioonide liigne kontsentratsioon. 100protsendilise tagatismääraga aktsiad on vaid kõige aktiivsemini kaubeldavad ja usaldusväärsemad. Optsioonid ja futuurid tagatisvara hulka ei kuulu ja nende tagatisel laenu ei anta.

Laenusumma maksimumiks internetis ilma lisapiiranguteta on 1 miljon krooni. Kroonilaenu puhul on intress 11 protsenti aastas. Lähemalt on sellest juttu kodulehel.

Urmas Leeman, Lenne OÜ juht

Olen võtnud aktsiate tagatisel laenu oma osalusega ettevõttele aastate jooksul mitu korda. See on hea ja kiire võimalus saada lühiajalist (kuni kolm kuud) laenuraha.

Täna küsitud laenusumma on homseks arvel ilma suurema bürokraatiata ja laenuasju saab ajada kontorist väljumata. Intress on samuti lühiajalise laenu kohta hea ja tehingutasu väike.

Alar Tamming, Tavidi nõukogu esimees

Aktsiate tagatisel laenamist pean ma väga ohtlikuks, sest siis võidakse jääda äriprojekti ebaõnnestumisel oma aktsiatest ilma ning aktsiakursi langemisel hakkab pank küsima lisatagatisi, mis võib ohtu panna ka põhiprojekti. Laenudele ülesehitatud maailm ja äri on küll lühiajaliselt väga atraktiivne, kuid pikaajaliselt katastroofiline.

Toomas Kivimägi, Pärnu maavanem

Aktsiate tagatisel ei ole kunagi laenu võtnud ja väikestel tegijatel, kellel pole muid manööverdamise võimalusi, ei soovita seda ka teha. Kuulsad nn repotehingud (aktsiatega) peaks kõigil veel piisavalt hästi meeles ja hoiatuseks olema.

Kui raha vaja, siis tuleb kas aktsiad müüa või kui seda ei soovita ja muid tagatisi pole, siis lihtsalt ei saa uusi kohustusi võtta.

Kristjan-Thor Vähi, Baltic Property Fundi omanik

Ei ole kunagi aktsiate tagatisel laenu võtnud.

Paavo Nõgene, Vanemuise teatri juht

Ma ei ole võtnud aktsiate tagatisel laenu ning ei ole plaanis seda ka teha.

Autor: Virge Lahe

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt