Nouriel Roubini • 21. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Majanduslanguse kuju

Nüüd, kus on selge, et USAs on majanduslangus, on arutelu liikunud sellele, kas see saab olema lühiajaline ja pealiskaudne või pikaajaline ja tõsine.

Vastus sõltub USA majanduslanguse kujust. Kui see on lühiajaline ja pealiskaudne, tagab piisav kasv mujal ainult kerge üleilmse aeglustumise. Aga kui USA langus on pikaajaline, võib tulemuseks olla otsene majanduslangus mõnes riigis ning isegi finantskriisid haavatavates tärkava turuga maades.

Põhimõtteliselt võib USA langus lõppeda kujul V, U, W või L. Milline nendest neljast stsenaariumist on kõige tõenäolisem?

Praegu ollakse üksmeelel, et majanduslangus saab olema V-kujuline - lühiajaline ja pealiskaudne - ja seega sarnane USA kriisidele 1990-91 ja 2001, mis kumbki kestsid kaheksa kuud. Enamik analüütikuist prognoosib, et SKT 2008. aasta I pooles kahaneb ja aasta teises pooles taastub. Mina ootan pikemaajalist ja tõsisemat U-kujulist langust, mis kestab vähemalt 12 ja võib-olla isegi 18 kuud - üks tõsisemaid USA langusi kümnendite jooksul, kuna makroökonoomilised ja finantstingimused on tunduvalt halvemad.

Esmalt kogeb USA oma halvimat elamuturu madalkonjunktuuri alates suurest depressioonist. Teiseks on nõrgad kapitalikulutused ettevõtlussektoris langust kunstlikult toetanud. Ameerika tarbijad on end tühjaks ostnud, säästudeta, võlgadest koormatud ja mitmest negatiivsest šokist löödud. Kolmandaks kogeb USA oma kõige tõsisemat finantskriisi alates suurest depressioonist. Finantskaod võivad olla suurusjärgus 1,7 triljonit dollarit.

Arvestades neid vapustavaid summasid, võib USA võib ka seista silmitsi kahe järsu langusega, W-kujulise majanduslangusega. Põhiküsimuseks on see, kas maksuvähendus, mille USA majapidamised 2008. aasta keskel saavad, kulutatakse ära, mis viib positiivse kolmanda kvartali kasvuni, või säästetakse. Õnneks on L-kujuline, pikenenud majandusstagnatsiooni periood - Jaapani kogemus 1990ndatest - ebatõenäoline. Jaapan ootas peaaegu kaks aastat pärast varamulli lõhkemist, enne kui hõlbustas rahapoliitikat ja pakkus eelarvestiimulit, samas kui USAs tehti mõlemad sammud varakult. Ikkagi seisab tõsist finantskriisi, langevaid majahindu ja krediidikitsikust arvestades ees pikaajalisim ja sügavaim langus kümnendite jooksul, lootusega pehmele maandumisele ülejäänud maailmas.

Copyright: Project Syndicate

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt