Venemaa kiire majanduskasv viitab ülekuumenemisele

Hille Tressum 17. juuni 2008, 12:51

Venemaa majandus tõusis käesoleva
aasta esimese kvartaliga, võrreldes mulluse aasta sama ajaga 8,5%. Kiire kasv on
paljudele poliitikutele ja majandusteadlastele ohutuleks, et majandus võib üle
kuumeneda.

Venemaa statistikaamet ehk Rosstati sõnul on esimese kvartali läbi aegade kõrgeima tõusu taga ehituse, kinnisvara ja jaemüügi tõus, vahendas Wall Street Journal.

Inflatsioon on viimastel kuudel näidanud jätkuvat tõusutrendi. Mai kuu inflatsioon oli viie aasta kõrgeim, küündides 15,1%. Venemaa majandusministeeriumi prognooside põhjal pidi riigi SKP tõusma mullu 0,5% ehk 7,1-7,6%ni. Majandus kavas mullu aga prognoosidest rohkem, ehk 8,1%.

Rahandusminister Aleksei Kudrin hoiatas eelmisel nädalal, et majandus näitab „tugevaid“ ülekuumenemise märke. Võrreldes mullusega on nõudlus kasvanud 15% ning ka import on kahekordistunud.

Maailma Pank on avaldanud oma arvamust, et mitmed indikaatorid näitavad Venemaa majanduse ülekuumenemist. Capital Economicsi majandusteadlase Neil Shearingi sõnul on kõrgenenud inflatsiooni taga suures osas kallinevad toiduhinnad, kuid suurem pilt näitab siiski majanduse ülekuumenemise märke.

Venemaa keskpank on viimastel kuudel kasutusele võtnud mitmeid meetmeid rahanduspoliitika pingutamiseks ja tõusvate hindade taltsutamiseks.

Majandusteadlased ootavad keskpangalt veelgi laiaulatuslikumat rahanduspoliitika pingutamist tulevatel kuudel. Deutsche Banki juhtiva majandusteadlase Yaroslav Lissovoliku sõnul jääb inflatsioon Venemaal ka edaspidi kõrgele tasemele. Mehe sõnul tõusevad aasta lõpuks hinnad, võrreldes eelmise aasta sama ajaga 11,9% võrra.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. June 2008, 12:49
Otsi:

Ava täpsem otsing