Saks: Venemaa tajus rahvusvahelise isolatsiooni ohtu

12. august 2008, 13:40

Europarlamendi väliskomisjoni liikme ning
julgeoleku - ja kaitsekomisjoni töös osaleva Katrin Saksa sõnul on Venemaa
presidendi viimane avaldus Gruusia sõjategevuse lõpetamisel tervitatav, kuid
avalduse taga võis olla hirm rahvusvahelise isolatsiooni ees.

„Loodetavasti alluvad ka separatistid Venemaa võimudele ning Dmitri Medvedevi avaldus tähendab reaalselt vägivalla lõppemist. Ilmselt Venemaa tajus, et sellise käitumise tagajärg võib olla rahvusvaheline isolatsioon,“ rõhutas europarlamendi liige. Saks avaldas lootust, et sel nädalal jõuavad siiski ka Euroopa ministrid ühise hinnanguni sellise jõupoliitika osas ja väljendavad seda vähemalt sama jõuliselt kui USA president. „Euroopal veab, et parasjagu pole Euroopa Liidu eesistujamaaks mõni suur gaasisõltlane, kelle huvid võiksid kahjustada liidu suhtumise kujundamist,“ rõhutas europarlamendi liige. „Tundub, et president Dmitri Medvedevi tulekuga loodud positiivsem kuvand ning juuni lõpus Hantõ-Mansiiskis toimunud Euroopa Liidu - Venemaa tippkohtumise järgne optimism on minema pühitud ja Euroopa Liidu kodanikel on oma suure naabri osas illusioonid kadunud,“ ütles Saks.

„Isegi kui sõjategevus Gruusias peaks reaalselt jätkuma, oleme meie end rahvusvaheliselt Venemaa vastastena nurka mänginud ja meil puudub praktiliselt võimalus vastaspooli vahendada, et sõjategevus lõpetada. Samuti olen meedia vahendusel lugenud arvamusi, et meie saaksime vene keele oskajatena osapooli vahendada. On naiivne arvata, et Venemaa mõjutamiseks piisab vene keele oskusest. Küll saame aga tegeleda praktilise abiga. Riigikogu liikmed peaksid selle asemel, et korraldada meie meedias võidujooksu „kõvemale sõnale” Venemaa aadressil, keskenduma Eesti võimaluste suurendamisele Gruusia toetamiseks. Eelarvesse planeeritud humanitaarabi vahenditest jääb sellise katastroofi puhul napiks,“ kinnitas europarlamendi liige.

Saks avaldas heameelt, et Eesti riigil on lõpuks oma suursaadik Gruusias, aga ilmselt vajaks ka saatkond rohkem jõudu ja vahendeid.

„Isegi kui grusiinid käitusid tulipäiselt ja provotseerivalt, mis rahvusvahelise meediapildi järgi tundub valdav seisukoht, ei õigusta see nii brutaalset Venemaa sekkumist. Gruusia lipuga oma tolmuseid saapaid pühkinud irvitav Venemaa sõdur SKY News`is mõjutab enam suhtumist, kui mis tahes sõnad,“ kinnitas Saks ja lisas, et retoorika, mille Venemaa on valinud õigustamaks militaarset sekkumist – Venemaa kodanike kaitse – paneb eurooplasi hirmuga mõtlema Venemaa kodanike hulgale nende territooriumil. „Raske on ette kujutada, kuidas Venemaa kavatseb praeguste sündmuste pinnalt jätkata viisavabaduse teemat Euroopa Liiduga,“ sõnas Saks.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. August 2008, 16:18
Otsi:

Ava täpsem otsing