Ministeerium: annetuste eest rajatakse samba vundament

13. september 2008, 18:34

SA Vabaduse Monument esindajad arutasid
kaitseministeeriumiga Vabadussõja võidusamba rajamiseks kogutud annetuste kõige
otstarbekama kasutamise võimalusi. Kõige enam on leidnud toetust ettepanek
kasutada annetustena kogutud enam kui 2,5 miljonit krooni samba vundamendi
rajamiseks.

Sümboolselt tähendab kogutud raha eest vundamendi rajamine, et Eesti rahvas on oma annetustega pannud aluse kaua oodatud võidusambale, rajamaks mälestusmärgi riigile vabaduse toonud ja selle eest elu andnud kangelastele, teatas kaitseministeerium.

Kaitseministeerium tunnustab sihtasutuse Vabaduse Monument tegevust Vabadussõja võidusamba rajamise toetamisel. Tänaseks on enam kui 11 tuhande inimese ja organisatsiooni poolt sihtasutusele samba rajamiseks tehtud annetustena kogutud üle kahe ja poole miljoni krooni. (12.septembri seisuga 2 571 130.89 krooni)

2007. aastal sõlmis kaitseministeerium sihtasutusega lepingu, mille kohaselt sihtasutus Vabaduse Monument toetab võidusamba projekteerimis- ja ehitusprotsessiga kaasnevaid tegevusi ning viib läbi üldrahvalikku toetuskorjandust. Kaitseministeeriumi koostöö sihtasutusega jätkub kuni Vabadussõja võidusamba avamiseni.

Lähipäevil paigaldatakse samba vundamendile esimesed kaks betoonplokki, mis on aluseks 17 meetri kõrgusele betoonsüdamikule. See südamik hakkab kandma samba teraskarkassi ja klaasplokke. Samba tippu paigutatakse Vabadussõja rist.

Samba ehitustööde käigus rajatakse järgmisena maa all paiknev monumendi tehnoruum, kus asuvad elektrikilp, valgustusjuhtimis- ja hoolduskeskus. Ligi 15 ruutmeetri suurusest hooldusruumist viib samba tippu teenistuskäik vajalike hooldustööde teostamiseks (elektripirnide vahetamine ja puhastustööd).
Soodsate ilmastikuolude korral teostatakse käesoleval aastal võidusamba maa-alal välistrasside (vesi, kanalisatsioon, elekter, drenaaž) tööd ning jätkatakse Harjumäe nõlva toestamist. Samuti on plaanis alustada samba taguse kaldtee ja sambani viiva trepi betoonitöödega.

Tšehhi firma Sans Souci klaasimeistrid on valmis alustama eeltöödega samba püstitamiseks septembri teises pooles. Eeltööd sisaldavad ehituseks vajaliku territooriumi ettevalmistamist ja vajaliku materjali transporti Eestisse. Samba püstitamiseks on vajalik saada Tallinna linnalt ehitusluba.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. September 2008, 10:45
Otsi:

Ava täpsem otsing