Sirje Rank • 9. november 2008 kell 22:00

Moody's kärpis Eesti väljavaate negatiivseks

"Eesti SKP kahanes juba enne seda, kui globaalne likviidsuskriis septembri keskel teravnes," kommenteeris Moodys'e vanemanalüütik Kenneth Orchard. "Välisraha sissevoolu ning ekspordinõudluse vähenemine viib nüüd tõenäoliselt sügavama ja pikema majanduslanguseni, kui algselt oli põhjust arvata," jätkas ta. Kuna Eesti majandus on väike ja üheülbaline, on see üsna tundlik nii positiivsetele kui ka negatiivsetele šokkidele.

Orchardi sõnul ei katke välisraha sissevool siiski sootuks, kuna lõviosa Eesti pangandusest on välismaiste emapankade kontrolli all. "Rootsi valitsuse abipakett Rootsi pankadele peaks kindlustama selle, et välisraha sissevool Eestisse jätkub, ehkki väiksemas mahus," ütles ta.

Orchardi sõnul on ka Eesti valitsus tormi üleelamiseks suhteliselt heas seisus tänu oma väikesele võlakoormusele. "Kuid arvestades seda, kui järsult on kodumaine nõudlus vähenenud, võivad eelarvedefitsiidid ja isegi väga suured defitsiidid olla möödapääsmatud," ütles Orchard, ennustades ka valitsuse võlakoormuse kasvu.

Eestile avaldab mõju ka majandusliku olukorra halvenemine Lätis ja Leedus. "Kuigi Moody's hindab Eesti krediidivõime paremaks, on Eesti lahutamatult seotud oma Balti naabritega," ütles Orchard. "Kui ühes puhkevad probleemid, koheldakse teisi riike sarnaselt," lisas ta.

Agentuur põhjendas Läti reitingute langetamist tasemelt A2 tasemele A3 ülemaailmse likviidsuskriisi teravnemisega, millel on väga tugev negatiivne mõju Läti majandusele. "Läti kui suur kapitali importija on rahvusvaheliste finantsturgude likviidsusprobleemidele eriti tundlik," ütles Orchard. "Ülemaailmne likviidsuskriis põhjustab tõenäoliselt šoki Läti panganduses, mille mõjud annavad tunda kogu ülejäänud majanduses," lisas ta.

Leedu valitsuse krediidireitingu väljavaate muutmist negatiivseks põhjendas agentuur majanduskasvu järsu pidurdumisega.

"Järjest enam on märke, et Leedu majandusel on ees raske kohanemine, mis võib kesta mitmeid aastaid," ütles Orchard. "Arvestades Leedu suurt jooksevkonto defitsiiti, tundub majanduse "mürtsuga maandumise" stsenaarium vältimatu."

Hetkel kuum