Ekspert: rootslased põhjustasidki Parexi huku

11. november 2008, 13:46

Kirjastuse Kommersant majanduspoliitika
osakonna juhataja Dmitri Butrin leiab, et Parexi huku taga on paljuski Rootsi
pankade tegevus, panga edasine saatus sõltub aga selles, kui kiiresti vene raha
viiakse pangast välja.

Kirjastuse Kommersant majanduspoliitika osakonna juhataja Dmitri Butrin vahendab oma arvamusloos Venemaa ja vene hoiustajate arvamusi Parexi saatuse kohta.

Kirjastuse Kommersant majanduspoliitika osakonna juhataja Dmitri Butrin märgib, et Vene ärimehed ja ametnikud vaidlesid oktoobris nii tuliselt Islandi pangasüsteemi krahhi üle, et oleks ebaõiglane mitte lubada neil elada üle samu emotsioone, kirjutas veebileht ??????.ru. Laupäeva õhtul kinnitas Läti valitsus iseenda pangasüsteemi päästmise plaani, mille kasutas kohe ära suuruselt teine pank – Parex banka.

Parex Grupi suuromaniku Valeri Kargini asemele võib juba täna tulla ametnik Läti Hüpoteegipangast.
"Tegelikult jäi Lätil natuke puudu, et saada vene Islandiks. Parex kujutab endast umbes 14% Läti panganduse aktivatest. See on omakorda peaaegu võrdne Läti SKP- le, mille suurus on 40 miljardit dollarit. Parex Grupi aktivad kokku moodustavad umbes 5 miljardit dollarit ning nende aastane kasv oli 25%. Sealjuures Läti majanduse kasv praktiliselt peatus 2008. aasta kevadel pärast kinnisvaraturu kokkuvarisemist, aga kolmandas kvartalis langes SKP nelja protsendini," rääkis Butrin.

Formaalselt moodustavad SRÜ residentide kohustused Parexis umbes 10% panga aktivatest. Ekspertide hinnangul moodustab Vene ärimeeste vara üks kuni kaks kolmandikku Parexis olevast rahast, kui mitte arvestada vene nimedega Läti ettevõtjate raha.

"Juba ammu ei kasuta Vene miljardärid oma raha kantimiseks Parexi teenuseid: on olemas ka mugavamaid võimalusi. Kuid suuremale osale Vene ning SRÜ miljardäridest tähendab Läti panga krahh unetuid öid. 2006.–2008. aasta naftabuum sünnitas sellise hulga miljonäre, kes teadsid Läti pankurite oskusest hoida keel hammaste taga, et Parex võis edukalt konkureerida Rootsi pankade tütarasutustega, kes kontrollisid selleks hetkeks juba 46% Läti finantssüsteemi. Kui hakata analüüsima, siis rootslased põhjustasidki Parexi huku. Pärast seda, kui Rootsi valitsus andis pankadele lisagarantii, hakkasid Valeri Kargini kohalikud kliendid vaikselt viima oma deposiite konkureerivatesse pankadesse üle," arutles Butrin.

Läti valitsus juba teatas, et hakkab otsima Parexile strateegilist investorit ning see on Parexi vene klientide jaoks suur probleem.
Parex meelitas vene ärimehi oma oskusega mitte pöörata tähelepanu raha päritolule, lisas Butrin. "Muidugi ei tegeleks keegi Riias otsese rahapesuga, selleks on ka muid kohti. Kuid sellele vaatamata teenis Parex komisjonioperatsioonidelt 2007. aastal umbes 40 miljonit dollarit, samas kui kogutulu moodustas 80 miljonit dollarit," märkis ta.

Milliseid transiitoperatsioone viisid läbi vene ning mitte ainult vene kliendid, teadis ainult Parex. "Pärast panga natsionaliseerimist sellest saavad teada ka uued Parexi juhid, Läti riigiametnikud. Nüüd aga kujutame ette, kuidas Moskva reageerib Parexi müügile, näiteks, mõnele Ameerika pangale. Mida kiiremini vene raha viiakse pangast välja, seda tõenäolisem on panga pankrotistumine. Tähendab, suhteliselt täpne info sellest, kes ja kuhu oma raha kantis, võib juba 2009. aastal sattuda juhuslike, võimalik, et ka vaenulike isikute kätte," arutles ajakirjanik.

Butrin siiski ei usu, et Parexi päästmiseks pöördub Läti valitsus Venemaa poole: "Pigem Venemaa võib mitteametlikult pakkuda Lätile oma abi.
Olukorra edasine areng näitab, kuivõrd Vene poliitilise valitsuse soov võidelda kogu maailmas on geopoliitiline fantaasia, kuivõrd aga siiras ja ravimatu hullumeelsus sõja ja rahu teemal."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. November 2008, 13:11
Otsi:

Ava täpsem otsing