Sirje Rank • 16. november 2008 • 2 min
Jaga lugu:

G20 lubab kiireid vahendeid majanduse turgutamiseks

Nii otsustasid laupäeval Washingtonis ülemaailmsele finantskriisile lahendusi otsinud G20 tööstusriikide ja arengumaade liidrid. Lubati ka kiireid abinõusid maailmamajanduse kasvu taastamiseks ning läbimurret suvel toppama jäänud WTO vabakaubanduskõnelustel.

Kohtumist võõrustanud USA president George W. Bush nimetas kohtumist väga edukaks, kuid alles esimeseks sammuks. Paika said aluspõhimõtted, detailsemalt hakkavad reformid kuju võtma pärast USA uue presidendi Barack Obama ametisse asumist. Aprilli lõpus tuleb Londonis kokku uus tippkohtumine.

Kokkuleppe saavutamine ei olnud lihtne, ütles ELi eesistujariigi Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy, kes koos Briti peaministri Gordon Browniga algatas idee kohtumine korraldada.

"Ma olen USA sõber, kuid alati pole see kerge," ütles Sarkozy.

Euroopa saabus Washingtoni juba konkreetsete ettepanekutega regulatsioonide karmistamiseks, USA surus läbi, et kõik reformid peavad olema kooskõlas vabaturu printsiipidega.

Kohtumise lõppdokumendis lubas G20 suurendada järelevalvet pankade ja reitinguagentuuride üle, karmistada regulatsioone kõrge riskiga finantstoodete üle, nagu seda on kindlustustooted laenuriski vastu.

Tunnistati IMFi ja Maailmapanga reformimise vajadust, et anda nendes rahvusvahelistes rahandusasutustes rohkem kaalu arenevatele riikidele, nagu Hiina, India ja Brasiilia, kelle tähtsus maailmamajanduses on kasvanud.

Kohe otsustati arenevad riigid kaasata finantsstabiilsuse foorumi töösse, kus analüüsitakse finantssektori nõrkusi ning kehtestatakse standardeid ja reegleid.

Ülemaailmse keskse järelevalveinstantsi ideest aga loobuti ning ka riskifondid pääsesid esialgu rangemast reguleerimisest. Ülemaailmset koordineeritud majanduse stimuleerimise paketti siiski ei tule. IMFi juhi Dominique Strauss-Kahni sõnul peaksid siiski riigid, kus inflatsioon lubab, taolise paketi vastu võtma.

"Iga riigi stimuleerimispakett oleks kaks korda efektiivsem, kui sarnaseid abinõusid rakendavad ka peamised kaubanduspartnerid," kommenteeris Strauss-Kahn.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt