Eesti Panga nõukogu liige: majandusprobleemid pole ju nii kohutavad

24. november 2008, 13:20

Ega need tänased väga suurena näivad
probleemid majanduses ju tegelikult ikka nii kohutavad pole, ütles Eesti Panga
nõukogu liige Enn Listra.

"Isegi kunagine Suur Depressioon paistab täna suhteliselt väikese jonksuna USA eelmise sajandi majanduskasvu graafikul. Tol ajal näis kriis muidugi hiiglasliku probleemina ja tehti nii mõnigi tobedavõitu majanduspoliitiline otsus," ütles Listra neljapäeval ilmuvale Äripäeva infolehele Finantsjuhtimine antud intervjuus.

Listra rääkis, et neoliberalistlikust majandusprogrammist loobumine – eriti nii väiksele majandusele nagu Eesti – tähendaks hukatuse poole tüürimist.

"Neoliberalismi majandusprogrammi põhiseisukohad on ju lihtsalt majanduslikult arukate tegutsemisviiside loetelu. See on ka põhjus, miks isegi oma viimase aja retoorikas suhteliselt sotsialistlikud Ladina-Ameerika riigijuhid pole tegelikult paljudest neoliberalistlikest majandusmõtetest loobunud ja jätkavad nende järgimist, samal ajal seda ilmavaadet muidugi kõigest väest manades ja kirudes," kommenteeris Listra finants- ja majanduskriisi ajal esile kerkinud jutte vabaturufundamentalismi surmast.

Tema sõnul pole puhast vabaturufundamentalismi maailmas kunagi rakendatud. "Ka Eestis, kui lähemalt vaadelda, on ju senini väga suur osa sisemajanduse kogutoodangust ümber jaotatud mitte turumehhanismile, vaid tsentraalsele otsustamisele tuginevalt," kinnitas Listra.

Majanduskasvu tekitavad tema sõnul lõppkokkuvõttes vaid kaks vahendit: konkurentsipõhise, ettevõtlust soosiva stabiilse keskkonna loomine ja elanike haridustaseme tõstmine. Praegu majanduse elavdamiseks ohtralt kasutatav intressimäärade langetamine ja rahapakkumise suurendamine on Listra kinnitusel äärmiselt olulised vahendid järskude majanduskõikumiste silumiseks, kuid pikaajalisi ning tõeliselt suuri ülesandeid nendega lahendada ei saa.

"Leiutada tuleks meetod, mis paneks poliitikud mõtlema mitte ainult järgmistele-ülejärgmistele valimistele, vaid ka sellele, milline on SKP siis, kui poliitikuteks saavad nende lapsed," lisas ta.

Professor Enn Listra on Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna dekaani ameti kõrval ka Eesti Panga nõukogu liige.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2008, 14:14
Otsi:

Ava täpsem otsing