Ponzist Madoffini 4: miljon hiinlast uskus sipelgafarmi

31. jaanuar 2009, 17:39

Hiinlase Wang Fengyou esialgu
geniaalseks tunnistatud, kuid lõpuks kokkuvarisenud sipelgakasvatuse skeem
leidis miljon ohvrit. Paljud pered paigutasid täiesti mõttetutesse
sipelgatesse kogu elu säästud.

1999. aastal asutas Wang Fengyou (s. 1962) ettevõtte Yilishen Tianxi Group. Ta veenis talupoegi välja käima 10 000 jüaani (u. 1500 dollarit). Selle eest said nad karbi „eriliste sipelgatega“ ja üksikasjaliku instruktsiooni: andke sipelgatele iga päev kell 9 ja kell 16 suhkru- või meelahust ning iga kolme kuni viie päeva tagant kooki ja munakollast.

Mitte mingil juhul ei tohi karpi avada, sest tuleb vältida imeliste sipelgate segunemist harilikega. Iga 74 päeva tagant tulevad Yilisheni töötajad ning viivad sipelgad minema, et need hiljem pulbriks jahvatatuna teha afrodisiaakumiks. Oma vaeva eest saavad farmerid iga 14 kuu tagant 13 250 jüaani ehk kasud on sees.

Aastaks 2006 oli Wang väga rikas mees. Tema ettevõttest räägiti väga positiivselt ajalehtedes ja televisioonis. Ta palkas kuulsusi firmat reklaamima ja tal olid soojad suhted valitsustegelastega. Kirde-Hiinas Shenyangi linnas asuv peakorter oli ülimalt kaasaegne klaasist ja terasest 17-korruseline ehitis. Ta sai riigilt „Hiina Top 10 ettevõtluse eeskuju“ auhinna.

Tema sipelga-kiimarohtu müüdi 80 000 Hiina apteegis, sipelgakasvatusel oli üle miljoni alltöövõtja ja raha kogutud üle 15 mld jüaani (2 mld dollari). Teistel andmetel ulatus skeemi jooksul sipelgafarmeritelt kogutud raha 1,2 mld dollarini. Igatahes on teada, et paljud pered paigutasid Ponzi skeemi kattevarjuna levitatavatesse täiesti mõttetutesse sipelgatesse kogu elu säästud või kompensatsiooni, mis nad olid riigilt saanud millegi ehitamise tarbeks ära võetud maa eest.

Tõsine argument raha paigutamiseks olid Wangi demonstratiivselt head suhted võimudega ja riigi kontrollitud meedia heakskiit. Samuti on sipelgad traditsioonilises hiina meditsiinis iidsetest aegadest kasutusel ning seegi süvendas inimeste usku äri edusse.

2007. aasta oktoobris kukkus skeem kokku. Väljamaksed hakkasid hiljaks ja üldse ära jääma, tuhanded sipelgafarmerid ummistasid firma peakorterit ja riigiasutusi. Detsembris Wang arreteeriti, ettevõte andis peagi enda kohta sisse pankrotiavalduse. Vahistamise põhjus oli rahutuste korraldamine: väidetavalt maksis ta suuri summasid demonstrantidele, et need nõuaksid riigi abi tema kõrbeva äri ja ühtlasi suure hulga inimeste säästude päästmiseks.

Erinevalt Ponzi skeemi kelmidest Läänes, kes on pääsenud mõnede aastatega vanglas, on Wangi tulevik kurjakuulutav. Samal 2007. aastal läks Hiinas riik ametliku infoagentuuri teatel 3747 püramiidskeemi kallale. Wangi konkurent, kes inimesi samasuguse sipelgakasvatus-skeemiga pettis, mõisteti surma.

Ja põhiküsimus, kas Wangi toodetud afrodisiaakum ka tegelikult suguiha õhutas? See toimis tõesti, aga mitte tänu koostisse kuuluvatele sipelgapulbrile (kui seda sinna üldse pandi). Toode sisaldas sildenafili, mis on ka Viagra toimeaine.

“Sipelgarohule” omistatud muude kuldaväärt toimete, näiteks neere puhastava omaduse tõelevastavusest pole andmeid. 2004. aastal ei lubanud USA ravimiamet Yilisheni “loodustooteid” sealsele turule, sest nood sisaldasid tugevatoimelisi retseptiravimite koostisosi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. February 2009, 18:02
Otsi:

Ava täpsem otsing