Ponzist Madoffini 3: väikese inimese hüvanguks

30. jaanuar 2009, 20:38

Ehkki European Kings Club
tegutses "väikeste inimeste hüvanguks", läksid tavainimesed senini suurima
kokkukukkunud finantsskeemi, Madoffi skeemi, rikaste ohvritega sarnaselt
liimile.

1992. a asutasid Damara Bertges ja Hans Günther Spachtholz European Kings Clubi, väidetavalt mittetulundusliku ühenduse, mis vastandas end Euroopa suurpankadele ja lubas aidata „väikest inimest“.Damara BertgesDamara Bertges

Investorid ostsid dokumente, omamoodi klubi aktsiaid, mis maksid 1400 Šveitsi franki tükk. Paber andis neile õiguse saada 12 kuud igakuist tagasimakset 200 franki ehk 71,4% aastatootlust. Klubi koosolekud käisid suure vilega: inimesed laulsid klubi hümni ja petturite duo surus saali ees demonstratiivselt liikmetele rahatähti pihku.

Kui skeem kahe aasta pärast kokku kukkus, olid 94 000 Saksamaa ja Šveitsi inimest jäänud ilma 1,1 miljardist dollarist. Šveitsi Uri ja Glarusi kantonites oli hinnanguliselt sellesse skeemi kistud kümnendik täiskasvanud elanikkonnast.

Isegi kui võimud korraldasid juba läbiotsimisi EKC kontorites ja arreteerisid Bertgesi, uskusid investorid endiselt teda olevat nende tšempioni. Kui algas kohtuprotsess, aplodeerisid ohvrid kohtu tööd segades nii valjusti, et kohtunik pidi saali tühjendama. Oma tõhusa tegevuse eest sai Bertges 7 ja Spachtholz alla 5 aasta vanglakaristust.

Kuidas Bernard Madoff tegi sirgeks 50 miljardit dollarit

Kui te pole just lausa metsas elanud, olete ilmselt kuulnud finantsist Bernard "Bernie" Madoffi arreteerimisest. Tema Ponzi skeemi teevad tähelepanuväärseks neli asjaolu.

1. Ükski varasem skeem pole nii palju raha tuulde lasknud.
2. Pettus püsis varjul uskumatult kaua. Dokumentides algas see juba 1970ndatel.
3. Skeemi läbiviija oli üks Wall Streeti tugisambaid - Madoff on endine NASDAQi juht.
4. 20 mln dollarilise investeerimisläve tõttu pärinesid ohvrid maailma rikkamate inimeste hulgast.

Madoffi veebisait pajatas enne võimude poolt sulgemist järgmist: "Ilma näota organisatsioonide ajastul, mille omanikud on samavõrd ilma näota organisatsioonid, ulatub Bernard L. Madoff Investment Securities LLC tagasi varemasse aega finantsmaailmas: omaniku nimi seisab uksesildil. Kliendid teavad, et Bernard Madoff on isiklikult huvitatud ettevõtte plekitu väärtuse, õiglase äri ja kõrgete eetiliste standardite traditsiooni alalhoidmisest, mis on alati olnud ettevõtte kvaliteedi tunnus."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. February 2009, 18:02
Otsi:

Ava täpsem otsing