Artig KV saneerija: olukord on raske, kuid mitte lootusetu

02. veebruar 2009, 12:14

Võlakoormaga hätta jäänud Artig KV
saneerimisnõustaja Mart Jesse sõnul on ettevõtte seisukord hetkel väga raske,
kuid siiski mitte lootusetu. Optimaalne saneerimiskava pakub tema sõnul
võlausaldajatele parema võimaluse raha tagasi saada kui näiteks varade kiire
müük.

Ettevõtte juht Marek Antoniak ise keeldus kommentaarist ja palus vastata saneerimisnõustajal Mart Jessel.

Intervjuu saneerimisnõustaja ja Tartu ülikooli majandusdoktorandi Mart Jessega:

Miks alustas Artig KV saneerimisega?

Sarnaselt paljude teiste kinnisvaraarendajatega ei ole tänane majanduslik olukord ka Artig KVd mõjutamata jätnud. Vara hind ja müügitempo on langenud ja kohustuste lühiajalist iseloomu arvestades oleks maksejõuetuse väljakuulutamine olnud lähitulevikus väga tõenäone. Arvesse võttes aastatega omandatud kinnisvaraarenduse alast kompetentsi ja vara, oli nii kreeditoride kui ka omanike huvides kõige mõistlikum leida lahendus läbi kohustuste restruktureerimise ja jooksva majandustegevuse.

Milline on ettevõtte tänane majanduslik olukord?

Väga raske, kuid mitte lootusetu.

Kes on suurimad võlausaldajad? Kas nende surve on tugev või on nad mõistlikud?

Suurimad kreeditorid on pank, võlakirjade omanikud ja ehitusfirmad. Kõik kreeditorid, kellega olen kohtunud, suhtuvad saneerimisse väga mõistlikult. Ilma suurimate kreeditoride usuta ettevõtte tulevikku ja toetuseta ei olekski saneerimine võimalik.

Kas ettevõtte omanikud tagavad laene ka oma isikliku varaga?

Minu andmetel mitte.Mart JesseMart Jesse

Kas saneerimine on pigem pankroti edasilükkamine?

Saneerimise eesmärk on ettevõtte majandustegevuse taastamine.

Kui tõenäoline on saneerimismenetluse puhul see, et võlausaldajad saavad enamuse rahast tagasi ja ettevõte käivitub kui rakett ning tõuseb taevasse?

Saneerimise puhul on tegemist maksejõuetusmenetluse ühe liigiga, mis iseenesest tähendab, et ettevõttel puuduvad piisavad vahendid võlausaldajate nõuete tähtaegseks rahuldamiseks. Menetluse käigus kujundatakse võlad ümber. Millises ulatuses võlausaldajad eeldatavalt raha tagasi saavad ja millal, nähtub vara hindamisest ja müügiprognoosidest, millega üritame selle nädala jooksul ühele poole saada. Praegu on ilmne ainult see, et vara kiirkorras müügil saaks parimal juhul tasutud üksnes võlgnevus pangale ja teised võlausaldajad jääksid tühjade kätega. Raketiga või mitte, aga ettevõtte tõus sõltub lisaks juhtkonna pingutustele ka üldisest majanduskeskkonnast.

Kui suur on tõenäosus, et Artig KV suudab võlad tasuda?

See, kas suudame ettevõtte majandustegevuse taastada ja millises ulatuses võlgu tasuda, sõltub suuresti ka võlausaldajatest. Nimelt annavad saneerimiskavale heakskiidu just nemad. Usun, et võlausaldajad mõistavad, et saneerimine on sel ajahetkel parim lahendus. Nii IMFi kui ka Tartu Ülikooli poolt läbiviidud uurimused näitavad, et pankroti korral jäävad Eestis pandiga tagamata kreeditorid üldjuhul kogu rahast ilma. Usun, et suudame välja töötada optimaalseima saneerimiskava ning see pälvib võlausaldajate heakskiidu.

Kas saneerimist on võimalik ka kurjasti ära kasutada, lükata võlakohustusi liiga kergekäeliselt edasi?

Artig KV puhul pole mul põhjust seda arvata. Omanikud ja töötajad usuvad ettevõtte tulevikku ning soovivad just saneerimismenetlusega leida mõistlikku kompromissi võlausaldajate ja ettevõtte huvide vahel.

Artig KV osanikud on kolm kodu– ja välismaisel kapitalil põhinevat kinnisvara- ja investeerimisfirmat: Satnam Europe OÜ, Toompeamaja AS ja Integer Invest OÜ.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. April 2009, 14:23
Otsi:

Ava täpsem otsing