Vene ohvitser tühjendas maksuametniku abiga polgu kassa

19. veebruar 2009, 19:54

Tšetšeenias paiknevas kõrgelt tunnustatud
kaardiväepolgus leidis maksuameti kontroll 64,6 mln rubla (22 mln krooni)
maksmata riigimakse.

Nende tasumiseks võttis polgu finantsteenistuse ülem sularaha kassast välja, kuid riigi arvele maksmise asemel pani ta kogu summa oma tarbeks kõrvale.

Praeguseks on major Sergei Kovaltšuk ja temaga koos tegutsemises kahtlustatav maksuinspektor Šovhal Didijev arreteeritud ja suur osa kadunud rahast üles leitud, kirjutas eile Kommersant. Väeosa juhid väitsid, et nad raha kadumist ei märganudki, sõjaväelastele ette nähtud palk ja preemia maksti välja õigel ajal. Asi läks suure kella külge alles sõjaväeuurijate ja prokuratuuri kontrolli järel, kui täiendaval tuhnimisel leiti sellele lisaks veel 38 mln rublane (13 mln krooni) puudujääk.

Eelmise aasta lõpus tegi maksuameti Šatoi ja Šali rajooni inspektor Didijev kutselistest sõduritest koosneva väeosa kontrollimisel kindlaks, et polk ei ole mitu aastat maksnud sõjaväelaste palgalt tulu- ega pensionimaksu, transpordimakse ja kohustusliku tervisekindlustuse makse. Siit kogunes hiiglaslik maksunõue, mille ta väeosa juhtkonnale esitas.

Juhid, kes maksuseaduse kohaselt vastutavad maksude arvestuse, kinnipidamise ja tasumise eest, käskisid asjaga tegeleda major-finantsist Kovaltšukil. Major läks aasta lõpus polgu arveldusosakonda ja lasi kassiiril välja anda 64 645 500 rubla sularaha maksude tasumiseks lähemas Rosselhozbanki kontoris. Kiirustamist ja sularaha vajadust põhjendas ta sellega, et kui vana aasta sees pole maksuvõlg õiendatud, tulevad maksuametilt rasked trahvid.

Kovaltšuk sai 13 pangapakendit, 1000 5000-rublast rahatähte igaühes (üks pakk oli poolik) ja pakkis need varem valmis pandud kottidesse. 30. detsembril tõi ta väeossa kviitungi, mis kinnitas raha sissemakset panka maksuameti tarvis.

Jaanuaris Didijevi poolt polgus tehtud kontroll näitas, et maksuametil enam rahalisi pretensioone ei ole ja inspektor andis komandörile vastava akti. Alles veebruari algul ilmnes, et templijäljendid polku esitatud rahadokumentidel pärinesid mitte originaal-, vaid järeletehtud pitsatitest. Veidi hiljem selgus, et maksuameti arvele polnud mingit raha laekunud ega olnud sellest jälge ka Rosselhozbankis.

See andis sõjaväeuurijatele koostöös prokuratuuriga aluse algatada kriminaalasi suures ulatuses kelmuse kohta isikute grupi poolt. Kovaltšuk ja Didijev arreteeriti ning peagi leiti ka 40 mln rubla. 8 puutumata viiemiljonilist rahapakki avastati majori vanemate korteris Zernogradi linnas Rostovi oblastis. Ettevõtlik ohvitser oli uurimise väitel jõudnud need sinna toimetada uusaastapuhkuse ajal. Ülejäänud raha käekäik on siiani teadmata.

Uurimine on alles algusjärgus. Maksuametnik Didijev on kategooriliselt eitanud oma osalust varguses. Väljaselgitamist vajab polgu juhtkonna võimalik roll ses asjas, samuti asjaolu, kas väeosa maksuvõlg oli tegelikult olemas või mõtlesid Didijev ja Kovaltšuk selle ettekäändeks välja. Revisjon polgu kassas näitas veel täiendavat puudujääki 38 mln rubla (13 mln krooni).

42. motolaskurdiviisi Suvorovi ja Aleksandr Nevski ordeniga 291. kaardiväepolk viidi esimesena Venemaal 2004.a. täielikult üle lepingulisele alusele (ajateenijate asemel on seal elukutselised sõdurid, Eestile sõbralikult lähedal asuv 76. Pihkva õhudessantdiviis viidi samale alusele hiljem). Väeosa moodustati Tšetšeenias Šatoi rajoonis kohe pärast piirkonna hõivamist Vene vägede poolt 2000. a kevadel kaitsmaks keerulises mägises maastikus Vene riigipiiri ja võitluseks mässuliste tšetšeenidega.

Polk sai legendaarse Buhhaara mägiratsanike polgu lahingulipu, kes oli 20ndail võidelnud Kesk-Aasias basmatšidega (Nõukogude ajalookäsitluse määratlus, samahästi võiks neid nimetada kohalikeks rahvuslasteks) ja 80ndate lõpul laiali saadetud. Polgu koosseisu kuuluvad GRU (sõjaväeluure) eriüksused Zapad ja Vostok. Polgule on rajatud oma linnak, kuhu peale keskuse ja polügooni kuuluvad elamud peredega sõjaväelastele, spordibaas, klubi, keskkool ja lasteaed, koguni oma ajaleht ja kaabeltelevisioon.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. February 2009, 19:54
Otsi:

Ava täpsem otsing