Eesti mõjukate TOP 100: suhted otsustavad kõik

06. märts 2009, 06:51

Maadevahetusskandaalis rapsida saanud ning
avalikkuse ees Merko Ehituse juhtimisest taandunud ehitusettevõtja Toomas Annus
on tänu oma suhetevõrgustikule Eesti mõjukaim inimene. Vaata allpool ka kõiki
ülejäänud Eesti mõjukaid.

"Kahetsusväärsel kombel on Äripäev oma analüüsiga Eesti tegelikust elust sama kaugel kui Maa Kuust. Ja kaugeneb üha," ütleb Merko Ehituse suuromanik Toomas Annus oma võidu kohta Eesti mõjukate edetabelis.

Arvamus, et Annus on viimase aastaga oma mõju Eestis kaotanud, osutub ekslikuks, kui kaardistada tema erinevad sidemed Harvardi ülikoolis välja töötatud sotsiaalseid seoseid analüüsiva programmi Ucinet abil.

Annus seljatas kahks tipp-poliitikut ja oma head tuttavat: Tallinna linnapea Edgar Savisaare ja peaminister Andrus Ansipi.

Võitjal on kõige mõjukamad tuttavad ja äripartnerid
Äripäeva mõjukate TOP on koostatud inimeste omavahaliste sidemete järgi. Võidab see, kellel on kõige mõjukamad tuttavad ja äripartnerid. Kuidas keegi oma sotsiaalset kapitali kasutab, on juba tema teha. Eestis on raske leida poliitilises ja ärieliidis inimesi, kellega Toomas Annus poleks kokku puutunud.

Sidemete võrgustikus peaminister Andrus Ansipit edastanud Edgar Savisaar lausub, et teoreetiliselt võib Äripäeva mõjukate esikümme olla põhjendatud, aga praktilist väärtust ta nendel skeemidel ei näe.

Savisaar: minu tegelikku võrgustikku meedia ei tea
Savisaar siiski möönab, et ajakirjandus pole tema tegelikke võrgustikke kajastanud. "Neid inimesi on väga vähe, kes teavad minu isiklike suhete tegelikku võrgustikku. See, mis välja pakutakse, on pealiskaudne ja lünklik," väidab Savisaar, lisades, et ajakirjanduses välja käidavad skeemid tema seostest on spekulatiivsed ja subjektiivsed.

Ta põhjendab seda sellega, et üldiselt püüab iga inimene, kuitahes kõrgel või madalal positsioonil ta ka ei asu, hoida isiklikke, aga samavõrra ka poliitilisi, majanduslikke ja muid sidemeid oma privaatväljas. Välja arvatud väga edevad inimesed, kelle hulka kuulub nii poliitikuid, ärimehi, kui ka nn avaliku elu tegelasi. Nemad afišeerivad oma sidemeid isegi siis, kui need tõele ei vasta.

"Samamoodi on mõnele tibile oluline, millisel Kroonika leheküljel ja mis vormis teda on kujutatud. Võib-olla kõditab see mõne inimese enesetunnet ja parandab enesehinnangut?" küsib Savisaar retooriliselt.

Peaminister mõjukate seas kolmandal kohal
Äriliste sidemete kvaliteeti ja hulka arvestades tuli kolmandale kohale peaminister Andrus Ansip. Paljuski seetõttu, et koostatud edetabelisse on sisestatud ka nn telefoniõigused ehk ärimeeste toetused erakondadele.

Näiteks on Ansipil niimoodi side Eesti Ehituse suuromaniku Toomas Lumaniga, kes on Reformierakonna kõige stabiilsem toetaja. Ansipil endal ei olnud aga aega või tahtmist oma mõjukuse positsiooni kommenteerida.

Ansipist ja Annusest suhtlemisaltim oli esikolmikust esimesena välja jäänud ettevõtja Urmas Sõõrumaa. "Need ebetabelid, näiteks ka Äripäeva rikaste TOP, ei saagi kõigi jaoks ühtemoodi täpsed olla. Nii võib nende puhul küll norida, aga üldiselt selline jäme keskmine peab paika. Ja eks see läheb igal aastal täpsemaks," ütleb Sõõrumaa.

Praeguse tabeli osas on Sõõrumaa skeptiline seetõttu, et tegevpoliitikud veelgi kõrgemal ei ole, kuna nemad on üle kõige. "Kuidas Toomas Annus saab Ansipist ja Savisaarest eespool olla ja kuidas mina kohe nende järel saan olla? No ma saan veel aru, kui ma ettevõtjatest ees olen," imestab Sõõrumaa. Mehe sõnul teeb inimese mõjukaks tema isiksus. "See, kas ta on lasteaias, koolipingis või terves riigis kellegi jaoks autoriteediks," ja toob näiteks kadunud Aadu Luukase.

"Kui Aadu Luukas rääkima hakkas, siis oleks loomulik, et kogu saal teda üldse ei kuulaks, kuna ta rääkis nii vaikselt. Tegelikkuses oli vastupidi. Kõik vaikisid ja kuulasid teda. Ju siis oli, mida kuulata," meenutab Sõõrumaa.

Viienda koha saanud endine riigiametnik ja praegune reeder Enn Pant märgib oma meediaesindaja kaudu, et seekord ta oma tulemust ei kommenteeri.

Annus võttis üllatusvõidu
Toomas Annuse võit mõjukate inimeste TOPis tuli lugejatele üllatusena. Äripäeva lugejate seas tehtud küsitlus näitas, et Toomas Annust peab Eesti mõjukaimaks inimeseks ainult 3,7 protsenti vastanutest.

Keeruline on aga leida äriliidrite ja tipp-poliitikute seast inimest, kel poleks olnud kokkupuudet Annusega. Annuse osalusega E.L.L. Kinnisvaral on hotellialane ühisfirma Ain Hanschmidtile, Enn Pandile ja Kalev Järvelillele kuuluva Infortariga.

Samuti on tal kokkupuude Eesti elu oluliselt mõjutava Hansapanga loojate grupiga. Näiteks möödunud aastast on ettevõtja Olari Taal ja Hansapanga eksjuht Indrek Neivelt Annuse enamusosalusega Merko Ehituse nõukogus ning aitavad firma mainekõverat üles sikutada.

Poliitilistest seostest on Annus sponsoreerinud hea tuttava Edgar Savisaare raamatu "Peaminister" kirjastamist. E.L.L. Kinnisvara ja Urmas Sõõrumaale kuuluva U.S. Invest tütarfirma OÜ Rannailu on laenanud Keskerakonnale miljoneid kroone. Praeguseks on partei võla tasunud.

Annusel on olnud ka kokkupuuteid teise leeriga ehk peaminister Andrus Ansipiga. Ansip osales 2007. aasta lõpus Merko Ehituse talveseminaril. Peaministri samm üllatas, sest samal ajal olid Merko kohal tõsised kahtlustused.

Ehitusettevõtjale kahjulike tagajärgedega seosed Villu Reiljaniga on kõigile teada.

Kolmel aastal järjest Äripäeva rikaste TOPi võitnud Annusel on ärilisi suhteid ka nendega, keda peetakse pigem Annuse vaenlasteks. Näiteks on E.L.L. Kinnisvaral ühine arendusprojekt Lasnamäel Toomas Lumani suurosalusega Nordeconiga, mis praeguseks on küll külmutatud.

Eelmisel aastal üritas Luman Merko Ehituse jagunemist ära kasutada ja konkurendi riigihangetelt välja puksida. Ehitajate seas liigub sellest perioodist väidetavalt tõestisündinud anekdootlik lugu, mis on järgmine: "Kui Eesti Ehitus tõrjus Merkot riigihangetelt, oli Lumanil koosolek. Helistab Annus (nad helistavad teineteisele väga harva). Luman: Mul on koosolek, ei saa pikalt rääkida. Annus: Mul polegi midagi pikalt öelda. Lihtsalt - mine ...! (kõne lõpp)".

Must kass on jooksnud läbi ka Annuse ja meediaärimees Hans H. Luige suhetest. Tõenäoliselt on põhjuseks Luige väljaütlemised maadevahetusskandaali aegu ja tähelepanu juhtimine suurte ehitusfirmade võimalikule kokkumängule. Samuti on Annust häirinud Eesti Ekspressis ilmunud paljastused, mida ta peab Luige kättemaksuks ja ei suuda uskuda, et tegemist võib olla nädalalehe ajakirjanike hea tööga.

Seetõttu on Annuse sapises märkuses Äripäevas täna ilmuva mõjukate edetabeli kohta teatud kogus tõtt, sest arvutiprogramm ei välista neid suhteid, mis võivad olla tänaseks päevaks katkenud. Just maadevahetuse skandaali tõttu ei pruugi Annusel kõik ajaloolised sidemed enam töötada, sest osa inimesi on temast distantseerunud või vastupidi - tema nendest.

Edetabel
100 Eesti mõjukaimat inimest
1. Toomas Annus
2. Edgar Savisaar
3. Andrus Ansip
4. Urmas Sõõrumaa
5. Enn Pant
6. Ain Hanschmidt
7. Rain Lõhmus
8. Toomas Luman
9. Oliver Kruuda
10. Ivari Padar
11. Mart Laar
12. Tiina Mõis
13. Indrek Neivelt
14. Jüri Käo
15. Erkki Raasuke
16. Hans H. Luik
17. Kalev Järvelill
18. Heldur Meerits
19. Arti Arakas
20. Hannes Tamjärv
21. Richard Tomingas
22. Neinar Seli
23. Meelis Milder
24. Priit Piilmann
25. Jüri Mõis
26. Hillar-Peeter Luitsalu
27. Margus Kangro
28. Joakim Helenius
29. Hillar Teder
30. Toomas Sildmäe
31. Jüri Pihl
32. Sandor Liive
33. Rein Kilk
34. Olari Taal
35. Elar Sarapuu
36. Vjatšeslav Leedo
37. Juhan Parts
38. Koit Uus
39. Jaanus Otsa
40. Andres Lipstok
41. Ahti Heinla
42. Toivo Annus
43. Marcel Vichmann
44. Indrek Rahumaa
45. Jaan Tallinn
46. Endel Siff
47. Sven Mansberg
48. Rein Lang
49. Juhan Kolk
50. Anatoli Kanajev
51. Andres Koger
52. Gunnar Kraft
53. Tõnis Palts
54. Toomas Hendrik Ilves
55. Armin Kõomägi
56. Andres Saame
57. Enn Veskimägi
58. Mati Polli
59. Madis Habakuk
60. Indrek Prants
61. Fjodor Berman
62. Raivo Rand
63. Armin Karu
64. Andres Järving
65. Priit Kasesalu
66. Villu Reiljan
67. Mati Tusov
68. Heiti Hääl
69. Toivo Ninnas
70. Aivar Tuulberg
71. Raivo Vare
72. Tarmo Sumberg
73. Väino Kaldoja
74. Enn Kunila
75. Ülo Pärnits
76. Heldur Karupoeg
77. Mart Kadastik
78. Guido Sammelselg
79. Tiit Vähi
80. Gunnar Kobin
81. Meelis Atonen
82. Kaido Jõeleht
83. Aivar Berzin
84. Ants Laos
85. Gunnar Okk
86. Priit Põldoja
87. Tõnu Toomik
88. Aivar Sõerd
89. Jaan Sven Männik
90. Siim Kallas
91. Jürgen Ligi
92. Guido Pärnits
93. Olev Schults
94. Andres Viisemann
95. Peeter Mänd
96. Urmas Past
97. Märt Vooglaid
98. Jaan Korposov
99. Margus Reinsalu
100. Mart Altvee

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. March 2009, 14:13
Otsi:

Ava täpsem otsing