Lätis võib puhkeda sisepoliitiline kriis

25. märts 2009, 12:45

Läti presidendi Valdis Zatlersi katse jääda
ajalukku presidendina, kes ei kartnud esitada seimile ultimaatumit, võib jääda
vaid katseks, kirjutas telegraf.lv.

31.märtsini on jäänud alla nädala ja kuigi seim suhtus 14. jaanuaril presidendi poolt esitatud ultimaatumi täitmisesse vaid formaalselt, ei usu politoloogid ega saadikud, et president julgeb ellu viia oma ähvarduse ning seim laiali saata.

Telegraf teatab, et 31.märtsil pöördub president Zatlers televisioonis Läti rahva poole. Tema kõne sisu kohta pole veel midagi teada, kuid parlamendis räägitakse, et kui president alustab seimiga sõda, siis saadikud on nõus väljakutse vastu võtma ning kutsuma tagasi "troonile" Vaira Vike-Freiberga või Guntis Ulmanise.

Teoreetiliselt saavValdis Zatlers Valdis Zatlers ad parteid presidendile kätte maksta kuni 2011.aasta juunini. Läti põhiseaduse alusel on presidendi tagasikutsumiseks vaja 75 saadiku häält, mis on praeguse ajal, kui inimesed on Zatlersiga rahulolematud, üsna lihtne saada.

Eksperdid leiavad, et presidendi tagasikutsumise protsessi algatamise põhjusi parteidel praegu pole. Kuigi president seaduse alusel võimu ei oma, on tema tugevuseks avalikkuse toetus.

Läti president Valdis Zatlers esitas 14.jaanuaril seimile ultimaatumi põhiseaduse paranduste osas, millega rahvas saab õiguse algatada erakorralised valimised.

Läti riigipea ultimaatumis oli ka nn valimisveduritest loobumise nõue. Praegu sellega kandideerivad ühed ja samad kandidaadid erinevates ringkondades, ning seimi satub massiliselt ühiskonnale tundmatuid inimesi. Zatlers nõudis, et seadusega keelustataks seimi ühe koosseisu ajal saadikutel erakondi vahetada. President tegi seimile ülesandeks võimalikult kiiresti moodustada nõukogu majanduse stabiliseerimise ja rahvusvahelise laenu kasutamise kontrollimiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. March 2009, 14:00
Otsi:

Ava täpsem otsing