Pangad: kaardimaksete maht väheneb

08. mai 2009, 17:47

Vaatamata pangakaartide sama aktiivsele
kasutamisele väheneb nende vahendusel tehtavate maksete maht, tunnistasid
kommertspangad Delovõje Vedomostile.

Swedbanki hinnangul on kaardimaksete mahu vähenemine majanduskonjunktuuri arvestades loomulik nähtus – inimesed kulutavad vähem raha.

Nii Swedbank kui ka Nordea Panga pangakaartide müügi osakonna juht Reelika Areng märkisid, et kaarditehingute arv on varasemaga võrreldes samal tasemel. „See makseviis on mugavam ja ohutum, võimaldab väljaminekuid koomale tõmmata ja kogub üha rohkem populaarsust ka meie eakate klientide hulgas,“ lisas Swedbank.

Reelika Areng ütles, et Nordea on viimasel ajal täheldanud krediitkaartide sulgemist: „Inimesed on muutunud varasemast ettevaatlikumaks ja kokkuhoidlikumaks. Väljaminekute vaatevinklist pole täna täna otstarbekas omada üheaegseid krediitkaarte mitmes pangas ja maksta nende teenindamise eest.“ Areng soovitab klientidele samuti, et nad võimalusel kustutaksid esmajärjekorras väiksemad, kuid kallimad finantskohustused, näiteks tarbimislaenud, aga ka krediitkaardivõlgnevused.

Areng märkis, et uute pangakaartide väljastamise statistika näitab siiski tõusu. „2008. aasta lõpuga võrreldes on Nordea väljastatud kaartide arv kasvanud selle aasta esimese nelja kuuga 20 000 võrra, mis on senini kõige kiirem kasv nii lühikese ajaga. Kuivõrd Nordea suurendab veel oma turuosa, põhjustab sellist kasvu meie klientide üldarvu suurenemine,“ rääkis ta. Aprillis andis Nordea välja 854 deebetkaarti ja 1412 krediitkaarti.

Sampo Pangas on situatsioon teistsugune. Pangakaartide osakonna juhataja Ainar Nurk ütles, et aastaga on nende pangakaartide portfell vähenenud 18%. „See on põhjustatud passiivsete deebetkaartide sulgemisega. See-eest on aktiivseid kasutajaid aastaga 11% juurde tulnud, mis räägib sellest, et klientide kvaliteet portfellis on paranenud,“ lausus Nurk, märkides, et inimesed on pangakaarte nii poes kui sularahaautomaatides aktiivsemalt kasutama hakanud.

Swedbanki andmetel on praegu näha internetimaksete selge kasvutendents. Elektroonilistes kanalites tehakse 97% tehinguist.

Võrdluseks – üle paljude aastate vähenes selle aasta esimeses kvartalis Lätis välja antud pangakaartide arv. Swedbanki sularahaautomaatidest võeti Lätis välja 8% vähem raha kui mullu samal ajal, kauplustes maksti kaardiga mullusest 2% vähem.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. May 2009, 17:47
Otsi:

Ava täpsem otsing