Väikeettevõtja valitsusele: puhasta kohtud korruptantidest

1706-aripaev 27. juuli 2009, 15:29

Väikeettevõtja Raivo Orgusaar soovitab valitsusel kõlavate loosungite asemel korruptsioon ka tegelikult välja juurida, alustades kohtusüsteemi puhastamisest.

Järgneb Raivo Orgusaare 4. soovitus valitsusele.

Meie riigis pole probleeme vaid neil, kes oma tegevusega korruptsiooni toetavad. Kui vaadata, millised rahasummad kulutatakse igasse riigi rajatavasse objekti ja rahastatavasse projekti, tekib sügav kahtlus, kas riigis on üldse ametnikke, kes teaksid raha väärtust.

Ma pole siiamaani aru saanud, kuidas suudab riik kulutada vähempakkumistele vaatamata projektidele kolossaalselt suuremaid summasid, mille analoogidele eraettevõtted sama palju raha eales ei raiskaks. See reedab vaid sügavalt juurdunud korruptsiooni olemasolu ja rahade haihtumist peaaegu et igas riigi ametkonnas.

Korruptsiooni kõrvaldamisega väheneksid kindlasti riigi kulud, mida aplad riigiametnikud tekitavad. Korruptsiooni väljajuurimine on tegelikult käkitegu, kuid selleks on vaja valitsuse tahet. Valitsus pole kahjuks peale kõlavate loosungite väljakarjumist teinud ainsatki sammu, millest oleksin näinud reaalselt kasu riigiaparaadis vohava korruptsiooni ohjeldamiseks. Korruptsiooni üheks põhjuseks on ka saamatu ja samuti korrumpeerunud kohtusüsteem.

Kui valitsus ei suuda Eesti kohtusüsteemist korruptsiooni välja juurida, ei suuda me seda välja juurida kusagilt. Kogu järgnev kujuneb vaid raha raiskamiseks jõustruktuurides töötavate riigiametnikele palgale, sest vaatamata palgaks kulunud suurtele summadele ei too see raha (Eesti kodanikele - toim) mingit kasu.

Seega, peab valitsus looma esmalt eeldused ja just motivatsiooni, et ausaid ja äraostmatuid otsuseid langetada suutvad ja tahtvad kohtunikud saaksid absoluutselt kõiki korrumpeerunud isikuid ka süüdi mõista, sõltumata nende parteilisest kuuluvusest ja sugulussidemetest.

Selle ühe tingimusena peaksime koostama kohtuotsuste seaduslikkuse edetabeli, määratlemaks kõige enam kummalisi ja vääradel alustel õigeksmõistvaid otsuseid langetavad kohtunikud ja taotlema seadusemuudatust, mis võimaldaks pingerea lõpus asuvate ja mingist koefitsiendist madalama, näiteks alla 50% õiglasi otsuseid tegevate kohtunike vallandamist.

Leian, politseil ja muudel riiklikel juurdlusorganitel ning prokuratuuril pole kasu suurekaliibriliste korrumpeerunud riigi- ja omavalitsusametnike väljapeilimisest, vaheletõmbamisest ja kohtusse saatmisest, kui nad suudavad kohtuid õigeksmõistvaid või naeruväärse karistusega otsuseid tegema kallutada nagu praeguse ajani kahjuks see olnud on!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    26. January 2011, 10:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing