Väikeettevõtja valitsusele: võta raha monopolilt ja luksuselt

1706-aripaev 28. juuli 2009, 14:36

Väikeettevõtja Raivo Orgusaar soovitab valitsusel võtta riigikassa täitmiseks matti monopoolsete ettevõtete ja luksusejanuliste eraisikute taskust.

Järgneb Raivo Orgusaare 8. soovitus valitsusele.

Raha tuleb võtta neilt, kes seda kulutada tahavad. Ma pole suutnud aru saada, miks riik ja valitsus soovivad raha ära võtta just neilt, kes seda üldse ära anda ei taha või kellel seda enam ära anda pole. Kas üldse tasub selliste inimestega arvestada, kui riigikassa täitmise võimalusi arutades pole ükski riigikogu ega valitsuse liige pakkunud välja kõiki valdkondi, kust praegusel hetkel kõige mõistlikum kärpida oleks?

Arusaadavalt puudutab teema kõige enam neid, kes istuvad Toompeal. See on monopoli- ja luksusmaks, mis tuleks kehtestada esmajärjekorras. Ma ei taha siinkohal kuulda kriitikat kriteeriumite määramise võimatusest ja muud sellist, sest tegutsema asudes on kõik üsna lihtne.

Luksusmaks peaks hõlmama kõiki luksuskaupu alates luksusautodest, jahtidest, firmarõivastest ja -ehetest kuni tavapärasest suuremate korterite ning eramuteni välja. See maks võiks olla proportsionaalne, vastates konkreetse hüve luksustasemele.

Monopolimaksuks võiks määrata umbes 5% suuremat kui 30%list turuosa ületava ettevõtte käibest. Nii tuleb piirata ka omavalitsus- ja riigiettevõtete kasumimarginaale, näiteks konkurentsituid infrastruktuure omavate Eesti Energia, Tallinna Vee, Eesti Gaasi ja linnu keskküttega varustavate ettevõtete kasumit Euroopas tavaks oleva 10%se kasumimarginaali tasemele.

Lisan, et tahtsin oma pöördumisega juhtida rahva tähelepanu sellele, mida riik on tegemata jätnud ja võin kihla vedada, et neid kaheksat nõuannet järgides mitte ainult ei möödu kriis kiiremini, vaid hakkab edaspidi ladusamalt funktsioneerima ka kogu riik.

Eesti riigi majandus jõuab nii tasemele, kus kunagi juba oldud sai ja mis peamine, rahval tekib taas motivatsioon olla oma riigile lojaalne. Ustav rahvas on kogu majanduse ja seega ka riigi alustala. Lõpetagem rabas parvetamine ja asjatu parvede lappimine ning rajagem vajuvale jalgealusele ükskordki korralik põhi...

Just kaheksa on see number, mis kunagi ummikusse ei vii ja selle joonistamist järgides jõuab alati samasse punkti, kust alustatud sai, teelt eksimata, andes alati kas iseendale või hoopis kellelegi teisele võimaluse taasalustada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. January 2011, 10:27
Otsi:

Ava täpsem otsing