Inspektsioon: pankade hiina müüri mittetoimimist raske tõestada

Piret Reiljan 15. oktoober 2009, 15:18

Finantsinspektsiooni juhatuse liige Kaido
Tropp ütles kommentaariks tänasele Äripäeva loole Swedbanki topeltmängust Reval
Creditiga, et panga poolt võlakirjaemissiooni korraldamine isikule, kes ei
kvalifitseeru laenukliendiks, on tõsine süüdistus, mida aga tõestada väga
raske.

"Teoreetiline süüdistus selles, et pank on läbi viinud võlakirjaemissiooni isikule, kes ei kvalifitseeru laenukliendiks, on väga tõsine süüdistus," sõnas Tropp. Ta lisas, et võimalikud huvide konfliktid on finantsinspektsiooni jaoks olnud viimase aasta jooksul üks peamisi tegevusvaldkondi.

Tropp nentis, et soov tagant järele tõestada tehingute puhul pangasiseste "hiina müüride" mittetoimimist on väga komplitseeritud ja mahukas töö. "Näiteks on üks turuosaline pidanud sellise kaasuse analüüsis andmete edastamiseks finantsinspektsioonile läbi töötama miljoneid e-kirju," rääkis ta.

Tropp lisas, et konkreetsed järelevalvemenetlused ei ole vastavalt finantsinspektsiooni seadusele avalikud. Inspektsioon ei saanud kinnitada ega ümber lükata ka seda, kas Reval Crediti juhtumit hakatakse uurima või on juba uuritud.

Tropi sõnul tuleb seda, et isikud on huvide konfliktis, järelevalvel tõendada. Seaduse silmis ei tulene huvide konflikt pelgalt faktist, et isik, kes ei kvalifitseerunud panga laenukliendiks, viis läbi võlakirjaemissiooni. "Seaduserikkumisega oleks tegemist juhul kui on tõendatav, et isik viis läbi võlakirjaemissiooni just seetõttu, et ta ei kvalifitseerunud laenukliendiFinantsinspektsiooni juhatuse liige Kaido Troppks".

TAUST

14. oktoobril toimunud finantsinspektsiooni, Swedbanki ja Swedbank Investeerimisfondide esindajate kohtumisel andis Swedbank Investeerimisfondid inspektsioonile selgitusi seoses järelevalvemenetlusega nende tegevuse üle. Osapooled jõudsid muuhulgas järgmiste järeldusteni:

- Fonde hallates peab iga fonde valitsev ettevõte tegema kõik endast oleneva, et leida ja ennetada võimalikke huvide konfliktide tekkimise võimalusi, kehtestades selleks vajalikud sise-eeskirjad ja reeglid.

- Finantsinspektsiooni poolt läbi viidud menetluse järeldustest tuleneb, et investeerimisfondides kasutusel olnud sise-eeskiri huvide konflikti vältimiseks ei olnud piisavalt selge ja detailne. Antud sise-eeskiri puudutab fondivalitseja Swedbank Investeerimisfondide poolt hallatavate fondide investeeringuid teistesse enda hallatavatesse fondidesse.

- Finantsinspektsioon aktsepteeris Swedbank Investeerimisfondide antud selgitusi ja usub Swedbanki võimesse tugevdada sise-eeskirju ja on rahul fondide edasise tegevuskavaga.

- Finantsinspektsioon peab vajalikuks rõhutada, et Swedbanki ja Swedbanki pensionifondide klientide vahel ei ole esinenud huvide konflikti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. October 2009, 16:11
Otsi:

Ava täpsem otsing