ÄP fototoimetus • 15. oktoober 2009 kell 21:00

Swed maksab kinni osakute hinnalanguse

Kui esmaspäeval oli finantsinspektsioon oma väljaütlemises üllatavalt jõuline, teatades, et ilmselgelt ei ole Swedbank Investeerimisfondid kohustuslike pensionifondide varade investeerimisel täitnud investeerimisfondide seadusest tulenevaid kohustusi vältida ja maandada huvide konflikte, siis kolmapäevaõhtuse kohtumise lõpuks oli inspektsiooni seisukoht mahenenud. "Sise-eeskiri huvide konflikti vältimiseks ei olnud piisavalt selge ja detailne," tõdes järelevalvaja.

Küll kuulub kõikide võlakirjafondi Private Debt Fondi (PDF) investorite võrdse kohtlemise huvides taastamisele osaku puhasväärtus teise kvartali lõpu seisuga. Kuna PDFi osak langes kolmandas kvartalis 24,2% (850,29 eurolt 644,32 eurole) ning viimases kvartalis oli ringluses 44 382,95 osakut, siis peaks see tähendama investoritele maksimaalselt 143 miljoni krooni kompenseerimist.

Swedbanki sõnul ei laiene kompenseerimine aga neile, kes otsustavad jääda PDFi investoriks neljanda kvartali lõpu seisuga. See võib sisuliselt tähendada Swedbanki soovi saada kõik võlakirjafondiosakud investoritelt kätte, et fond likvideerida. Fondi likvideerimise korral tuleb pangal fondile kuuluvad võlakirjad turul maha müüa või Swedbanki Investeerimisfondide kontole osta, et need kunagi kaugemas tulevikus realiseerida.

Swedbanki ja finantsinspektsiooni kokkulepe on oluline usalduse taastamise seisukohalt, mitte niivõrd raha kaotuse seisukohalt, ütles rahandusminister Jürgen Ligi valitsuse pressikonverentsil.

"Tervitan ministri ja finantsinspektsiooni nõukogu esimehena kokkulepet," lisas ta.

Ligi sõnul on see õppetund kõigile turuosalistele. Loodetavasti osakuomanikud ei pea enam nii murelikud olema, märkis ta.

Otsest seaduserikkumist Swedbankil tema sõnul polnud. Küsimus oli Swedbanki puhul iseenda fondi ja hallatava fondi piiride hägususes ja huvide konfliktis, mis tulenes regulatsioonide ebapiisavusest: mismoodi olid iseenda fondi ja valitsetava fondi huvid lahus, selgitas ta.

Autor: ÄP

Hetkel kuum