Aivar Hundimägi • 22. november 2009 kell 21:00

Rikaste TOP: Küprosele kolinud metalliärimehed

Kolmikule kuuluv OÜ Hebron võitis kolm aastat tagasi Äripäeva hulgikaubanduse edetabeli. Eestiga seob ettevõtet see, et nende kontor asub siin. Äritegevus toimub aga Venemaa suurtes linnades, kus nad koguvad vanarauda ja töötavad seda ümber.

Ettevõte alustas tegevust üheksa aastat tagasi, varem olid Fursa ja Žarikov tootnud ja müünud keemiatööstuses kasutatavaid katalüsaatoreid. Nad puutusid kokku mustmetalli ümbertöötamisega ja otsustasid metalliäri ajama hakata.

Fursa on Äripäevale öelnud, et nad olid toona Venemaal selles valdkonnas pioneerid. Hebron soetas endale metallihakkemasinad ja pani need püsti Venemaa linnadesse, kus asuti olmevanarauda (autod, külmkapid jm) ümber töötama. Esimesena avati tehas Peterburis, siis Vronežis ning kolmas Nižni Novgorodis.

Seadmed on soetatud Saksamaalt ning kogu protsess näeb välja nii, et ekskavaator viskab terve auto seadme veskisse ja tulemuseks on rauatükikestega metallisegis, mis on puhastatud värvist. Auto tükeldatakse paari minutiga.

Eesti turgu peavad Fursa ja Žarikov enda äri jaoks liiga väikeseks ning konkurentsitihedaks. Siin on nende huvi olnud vanaraua transiidi korraldamine ja kinnisvaraäri. Nad on näiteks Paldiski sadama kaudu viinud vanarauda Kasahstani, kus neil on asutatud ka ühisfirma. See äri oli ka põhjuseks, miks nad võitsid Äripäeva hulgikaubanduse edetabelis esikoha.

Eelmine aasta polnud Hebronile aga enam nii edukas, kui 2007, sest käive kukkus 1,1 miljardilt kroonilt 956,5 miljonile kroonile. Põhjuseks viimases kvartalis toimunud järsk vanametalli hinna langus.

Venemaale on kokku investeeritud 218 miljonit krooni. Hebronil on kaks tütarfirmat ning üks sidusettevõte. Lisaks veel üks firma Peterburis, mille omanikud nad on Raalvara OÜ kaudu. Peterburgis loodi tütarfirma ZAO Investmetall 2006. aastal. Eelmisel aastal oli kahe töötajaga ettevõtte käive 230,7 miljonit krooni, kasumit teeniti 0,16 miljonit krooni.

Edukad ollakse ka Voronežis, kus käive küünib 200 miljoni kroonini. Eelmisel aastal tekkis Hebronil Venemaalt metalli Eesti kaudu vahendades probleeme ja otsustati asutada tütarfirma Küprosel.

Hebroni omanikeks ollakse otse, kui ka OÜ NMP Grupi kaudu, mis on andnud laenu Hebroni Venemaal asuvale sidusettevõttele Hetek Povolžije, kus Hebronil on 50 protsendi suurune osalus. Laenu tagasisaamisega on aga tekkinud probleeme ja vaidlusega tegelevad juristid. Probleemid on tekkinud ka NPM Gruppi kuuluva Kasahstani tütarfirmaga Azia Stels, mida kasutati vanaraua transiidiäri korraldamiseks. Selle firma tegevusest pole siinsetel ettevõtjatel ülevaadet ja seetõttu on tegevus peatatud.

Hebroni omanik oli eelmise aasta juulini 10 protsendiga OÜ CMY, mis kuulub Igor Jakobsonile. Sellel firmal on 77protsendi suurune osalus Tallinnas Toompuiesteel olevas Hotel L'Ermitage'is. Jakobsoni firma on soetanud 22 miljoni krooni eest kaks krunti Tallinnas Randvere teel, kuhu on plaanis rajada kortermaju. Seda soovi takistas keskkonnaameti ja naabrite vastuseis. Probleeme aitas lahendada Tallinna ametnik Ivo Parbus.

CMY müüs oma osaluse NPM Grupile 22,5 miljoni krooniga. Võimalik, et osalusest loobumise põhjuseks olid probleemid kinnisvaraarendusega, sest osalus müüdi odavalt. Hebroni 10% väärtus võiks olla 60 miljonit krooni.

Hetkel kuum