Joogipakendite kohustuslik tagatisrahade süsteem kehtib Euroopas täna enamasti Põhjamaades, ütles keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eek.
Eek ütles, et lisaks Norrale, Rootsile, Taanile ja Soomele kehtib süsteem ka Saksamaal, Eestis ja Slovakkias „Läti, Leedu on mitu aastat kavandanud tagatisrahade süsteemi kehtestamist, kuid pole seda veel päris otseses korras teinud. See, mida Eesti nüüd otsustab kindlasti mõjutab Lätit ja Leedut.“
„Lõuna-Euroopa riikides pole seda sellisel kujul õieti kunagi olnud, seega pole seda soovitud hiljem rakendada. Kuid Lõuna-Euroopas on kindlasti olemas vabatahtlikkuse alusel toimivaid korduskasutusklaasi tagatisraha süsteeme,“ märkis Eek.
Tema sõnul tuuakse Eesti oludes tagatisraha süsteemi kaudu turule umbes 10% kogu pakendimassist. „Ehk kahtlemata ta ei ole väga suure osaga kogu pakendi küsimuses. Tagatisrahasüsteem on rakendatud loetletud riikides teadmisega, et see on üks väga efektiivne viis lihtsasti keskkonna reostuseks kippuva joogipakendi reostumise vältimiseks."
Artikkel jätkub pärast reklaami
See on efektiivne viis selle jäätme kogumiseks ja ta on ka üks viis kuidas tagada joogipakendi korduskasutuspakendi kasutamine, lisas ta. „Kui meil tagatisraha süsteemi poleks, arvan, et meil oleks korduvkasutus pudeli kasutamine hästi marginaalne kui üldse,“ tõdes Eek.
„Eestis on konteinersüsteem juurutatud täpselt üheaegselt koos konteinerkogumisega. Kui 2005 juuli tagatisraha süsteem sellisena jõustus ja ka konteinerkogumine üheaegselt jõustus - puhtalt tulemuslikkuselt on tagatisraha süsteem toiminud tegelikult väga hästi," märkis ta.
"Kui ka Läti ja Leedu selle süsteemi rakendavad, siis on ettevaatavalt tagatisraha süsteemil igati põhjendus olemas. Kuigi seda üritatakse kahtluse alla seada,“ ütles Eek.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!