Eesti joogipakendite pandisüsteemi ümberkorraldamist taotleva Isamaa ja Res Publica liidu liikme Toomas Tõniste sõnul on teema taas hääletamisel riigikogus 10. veebruaril ning varem või hiljem igal juhul see seadusemuudatus läbi läheb.
"Võimalik, et teema arutelu katkestatakse ja see läheb edasisele arutlusele, kuna täna hakkavad paljud probleemist aru saama. Me oleme suhelnud peaaegu kõikide erakondadega sellel teemal ning igas erakonnas on inimesi, kes väga hästi saavad aru ja kes tahavad sellesse süveneda," rääkis Tõniste.
"Igal juhul me jõuame selle teema juurde hiljemalt paari aasta pärast tagasi. Kui kõik ülejäänud riigid loevad raha ja tahavad, et keskkond puhtam oleks, siis tulenevalt Euroopa survest ja rohelisest maailmavaatest hakkame selle teemaga uuesti tegelema," märkis ta. „Varem või hiljem igal juhul see seadusemuudatus läbi läheb. Kui me oleme eesrindlikud ja teiste vigadest õppinud, siis võiks seda ka siin teha,“ ütles ta.
Tõniste ütles, et Euroopa Komisjon on kolme aasta jooksul viinud läbi uuringuid kõikides EL liikmesriikides, kes on pandipakendi süsteemi kasutanud ning suur osa liikmesriikidest on selle ära lõpetanud kui ebaefektiivse ja keskkonnale kahjuliku süsteemi.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tõniste sõnul on Saksamaal pandisüsteemi efektiivsus kukkunud umbes 10% võrra. "Täna ongi teema selles, et kõige efektiivsem on see, kui inimesel tuuakse kodust ära sorteeritult kogu prügi. See süsteem on kõige puhtam ja keskkonda säästvam. Praeguse süsteemi pealt teenivad ainult taaramasinate müüjad."
Vendade Tõnistete hulgimüügifirmale LTT kuuluv Tootjavastutusorganisatsioon OÜ-l, mille enamusomanik on Ragn-Sellsi tütarfirma R-S Packaging, pole tema sõnul konteinersüsteemi pealt kasumit võimalik teenida.
„LTT kuulub kaudselt ka pandisüsteemi organisatsiooni läbi kaupmeeste liidu ning sel juhul saen ma oksa, millel istun. Kui ma võidaks kasvõi ühe krooni kusagilt, siis ma ütleks jah, et mul on ärihuvid. Ettevõtjana ma olengi kursis ja näen, kuidas see süsteem hävitab Eesti ettevõtteid. Inimesena ma jah võidan, kui poes läheb kaup odavamaks ja keskkond puhtamaks," märkis Tõniste.
Kui seadusemuudatus jõustub, siis Tõniste sõnul muutub keskkond puhtamaks, hinnad lähevad inimestele poes odavamaks. Tema sõnul lahendab see ettepanek suure osa monopoli ja vabakaubandusega tekkinud probleeme ära.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!