Indrek Kald • 20. mai 2010 kell 9:56

Tamkivi: polüfosfaatide kasutamine lõpetatakse 2015

Täna Moskvas toimunud Läänemere kaitsekomisjoni HELCOMi tippkohtumisel lepiti kokku, et polüfosfaadid pesuvahendites asendatakse hiljemalt 2015. aastal, teatas keskkonnaminister Jaanus Tamkivi.

"Seega on väär väita, nagu oleks juba Krakovis 2007. aastal HELCOMi liikmesriikide keskkonnaministrid Läänemere tegevuskavas kokku leppinud, et pesuvahendeis tuleb kohe hakata polüfosfaate asendama," ütles ta. "Krakovis võtsid liikmesriigid vastu hoopis sellise otsuse, et polüfosfaatide asendamise ajakava esitatakse ja lepitakse kokku 2010. aastal Moskvas toimuval kohtumisel," lisas Tamkivi.

Eestimaa Looduse Fond teatas täna, et Eesti valitsus on jätnud täitmata enda kohustuse fosfaatide kaotamisel pesuvahenditest.

Keskkonnaministri kinnitusel tegutseb Eesti täna sõlmitud kokkuleppe täitmisel koos Euroopa Liidu teiste liikmesriikidega. EL hakkab ette valmistama polüfosfaate asendavate ainete pesuvahendites kasutamise keskkonna- ja turumõjude uuringut. Selle uurimuse tulemuste selgumiseni on HELCOMi liikmesmaad oma deklaratsioonis sätestanud, et nad propageerivad vabatahtlikku polüfosfaadivabade pesuvahendite kasutamist.

Eesti on Euroopa Liidu ja HELCOMi liikmesmaa. Keskkonnaministeerium ja sotsiaalministeerium on alustanud ettevalmistusi, et lähtuvalt EL uurimuse tulemusest ja täna Moskvas allkirjastatud ministrite kohtumise deklaratsioonist hakata pesuvahendites sisalduvaid polüfosfaate asendama ainega, mis tekitab (mere)keskkonnale kõige väiksemat kahju.

HELCOMi Läänemere tegevuskava on Läänemere merekeskkonna kaitseks koostatud meetmete programm.

Hetkel kuum