Sirje Rank • 4. juuni 2010 kell 13:44

Ungari – järgmine Kreeka?

Ungari forint oli täna teist päeva sügava müügisurve all kartustest, et riiki võib ohustada samasugune võlakriis nagu Kreekas.

Riigi majandus on „väga tõsises seisus“, kuna eelmine valitsus on numbreid masseerinud ja majanduse tegelikku seisu varjanud, ütles täna Ungari uue valitsuse peaministri Viktor Orbani pressiesindaja Peter Szijjarto. „Ma arvan, et võimalikust maksejõuetusest rääkimine ei ole üldse liialdamine,“ lisas ta.

Ungari võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise hind (CDS) hüppas täna 83,5 baaspunkti võrra 391,5 baaspunktile, vahendas Bloomberg.

Sõnum, mis paisati täna laiali pressikonverentsil Budapestis, viis koheselt langusesse Euroopa aktsiaturud. Euroopa 600 juhtivat aktsiat jälgiv Stoxx Europe 600 -indeks kukkus 0,6 prosenti.

„Ma olen vapustatud neist kommentaaridest,“ ütles Bloombergile Royal Bank of Scotlandi arenevate turgude strateeg Tim Ash. „See on naeruväärne, tavatu ja äärmiselt ohtlik. Mis sõnumi see saadab välismaistele võlakirjainvestoritele? Otsid võimalusi oma investeeringute kaitseks.“

Ehmatuse said turud juba eile, kui riiki valitseva partei Fidesz aseesimees Lajos Kosa ütles, et riigi rahaasjad on nii hullus seisus, et võimalused Kreeka stsenaariumit vältida on väga ahtad.

Danske pank kirjutas seepeale oma kommentaaris, et siin on määrava tähtsusega, kas Kosa ütles seda üksnes selleks, et valmistada elanikkonda ette püksirihma pingutamiseks vastupidi äsjastel valimistel antud lubadustele, või on tal tõesti tõsi taga. Kui tegemist on „ainult“ poliitikaga, võib tagasilöök turul jääda suhteliselt lühiajaliseks, märkis pank.

Ungari uue valitsuse hinnangul küünib eelarvedefitsiit tänavu enam kui 7%le SKPst. IMFi abilaenu tingimusena tuleks defitsiit tänavu kärpida 3,8%le. Ungari uus peaminister Viktor Orban lubas aga võimule tulles esikohale seada majanduskasvu ergutamise.

Ungari avaliku sektori võlg võib Euroopa Komisjoni prognoosi järgi tänavu kasvada 79%-le SKPst, mis teeb Ungarist ELi liikmete seast kõige suurema võlakoormaga Ida-Euroopa riigi.

Täpsemad andmed majanduse tegelikust seisust peaks valitsus esitama lähipäevil.

Bloombergile antud intervjuus ütles Ungari endine rahandusminister Peter Oszko, et Ungari pole mingil juhul maksevõimetu. Uue valitsuse kommunikatsioon on Oszko sõnul "osa lühiajaliselt poliitilisest taktikast". Ka Goldman Sachs Group Inc. teatas, et tänased Ungari valitsuse teated on tehtud, et ette valmistada valijaskonda enne valimisi tehtud kallitest lubadustest taganemiseks.

Hetkel kuum