Sirje Rank • 9. juuni 2011 kell 10:00

Ungari minister: unustage säästumeetmed, järgige meid!

Ungari rahvusvaheliste suhete minister Zsolt Becsey annab täna ajalehes Wall Street Journal avaldatud arvamusloos ülevaate, mis on saanud Ungarist, mis keeldus IMFi ettekirjutatud säästukuurist ning seadis majanduses kärbete asemel esikohale töökohad.

Aasta eest ametisse asudes võttis Fideszi valitsus üle ülepaisutatud sotsiaalkindlustussüsteemi ja kõrge tööpuudusega riigi, kus valitsuse võlakoorem ületas 80% SKPst,  eelarvedefitsiit lähenes 5%-le SKPst ning majandus oli 2009. aastal kahanenud 6,7%. Ent selle asemel, et kärpida valitsuse kulusid ja tõsta makse, mida soovitas riigile IMF, valis Ungari teise tee, leides, et töökohtade loomine on majanduse toibumisele parem nurgakivi, kirjutab minister.

Ungari valitsus seadis eesmärgiks 300 000 uue töökoha tekkimise erasektoris aastaks 2014, mis aastaks 2020 kasvaks miljonile. Inimesi motiveeritakse tööturule naasma, pikalt tööta olnute abistamiseks rakendatakse neid lühiajalistes avaliku sektori hõiveskeemides – nii on 220 000 inimest kaasatud näiteks riikliku transpordiinfrastruktuuri ehitustöödel ning põllumajanduses, metsanduses ja munitsipaalprojektides.

Pikemas perspektiivis on valitsuse eesmärk aga inimesed heaoluriigist võõrutada ning ergutada ettevõtlikkust.

Spetsiaalsete laenuprogrammide kaudu on parandatud kapitali kättesaadavust väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele ning ettevõtte tulumaksu on nendele firmadele langetatud 19 protsendilt 10%-le.  Sisenõudluse ergutamiseks on astmeline üksikisiku tulumaks, kus kõrgeim aste oli 32%, asendatud ühtlase 16%-se määraga.

Alustatud on ka sotsiaalkindlustussüsteemi reformi – kärbitud töötuabirahasid ja ravimitoetusi, harvendamisel on bürokraatia, mis muudab töötaja palkamise keeruliseks ja kulukaks.

Valitsuse tulude paisutamiseks on Ungari maksustanud ajutise maksuga kõige tulusamad tööstusharud – sh pangad ja energiafirmad. Riigi kulutused on plaanis kärpida aastaks 2013 42,5%-le SKPst võrreldes 48,8 protsendiga 2010. aastal. Ja kärped pole üksi kärbete pärast, kirjutab minister, vaid suunatud Ungari majandusmudeli ümberkujundamiseks, et väheneks sõltuvus riigist.

Praeguseks on Ungari majandus kasvanud kuus kvartalit järjest, tööpuudus alaneb ning Ungari forint on tänavu üks tugevamalt käitunud valuutasid.

Lõpetuseks kutsub minister Becsey ka teisi riike Ungari eeskuju järgima.

Euroopa Komisjon prognoosib Ungarile tänavu 2,7 ja tuleval aastal 2,6% suurust SKP kasvu ning tööpuuduse alanemist tänavu 11%-le ja tuleval aastal 9,3%-le. Eelarvetasakaalu osas prognoosib komisjon Ungarile tänavu ülejääki 1,6% ulatuses SKPst, kuid nendib, et ilma valitsuse ühekordsete meetmeteta haigutaks eelarves ilmselt auk ca 6% ulatuses SKPst. Strukturaalne eelarvedefitsiit on komisjoni hinnangul 5,2% SKPst.

 

Hetkel kuum