Indrek Kald • 26. november 2010 kell 4:23

TOPist väljakukkunuist enamik olid hulgikauplejad

Eesti ettevõtete edetabelis mullu osalenud hulgikaubandusfirmadest on palju seekord TOPist välja langenud.

Sel aastal jäid pingereast välja 24 hulgikaubanduse ettevõtet, lisaks on kuus mullu parimate sekka jõudnud firmat läinud pankrotti. Mõni neist pole esitanud oma majandusaasta aruannet ning vähemalt nelja kummitab tegevuse lõpetamise oht.

Mulluses TOPis 414. positsioonil olnud OÜ Intermont juhi ja osaniku Leonid Sauhi sõnul on nende edetabelis langemise põhjus just see, et inimesed on hakanud vähem ostma tekstiili, rõivaid, jalatseid ja nahktooteid. “Midagi hullu selles ei ole,” lisas ta.

Kütusemüüja näeb languse taga poliitikat

Selle aasta algus on ettevõttel tema kinnitusel veelgi halvem olnud, kuid samas on juba näha ka stabiliseerumist. “Mingi elavnemine on alanud,” põhjendas Sauh, ent ei soovinud avaldada selle aasta käibeprognoosi.

Tahkekütuse ja muude keemiatoodete hulgimüügiga tegelev ettevõtte M.C.C. & Partnerid ASi juhi ning osaniku Tatjana Baljasnikova sõnul on nemad TOPis välja langenud poliitika pärast. “Meie turg on orienteeritud Ukrainale ja see on ainuke meie põhjus,” lisas ta.

Sel aastal on iga päev nagu viimane, lisas Baljasnikova. “Püsime pinnal, aga ei tea, mis edasi saab, eriti kui tuleb euro,” märkis ta. M.C.C. & Partnerid oli mulluses TOPis 193. kohal.

Elektroonika- ja telekommunikatsiooniseadmetega tegeleva General DataComm International OÜ juhi Igor Ganjuševi sõnul ei tegele nad enam hulgikaubandusega. “Kasutame muid kanaleid tulu teenimiseks,” lausus mulluses edetabelis 440. positsioonil olnud firma juht.

Ganjuševi sõnul nende käive pole kukkunud, vaid on stabiliseerunud. “Oleme aru saanud, millega tuleb tegeleda ja kuidas seda teha,” põhjendas Ganjušev. Ettevõtte tegevusalaks on nüüd enda või renditud kinnisvara üürileandmine.

Edukaimate ettevõtete TOPis eelmisel aastal 366. kohal olnud kaevandus- ja ehitusmasinate hulgimüügi ning remondiga tegeleva EM-Serv ASi osaniku Sergei Danilovi sõnul vähenes nende müügimaht mullu 15%. “Potentsiaalsetel klientidel ei ole raha,” põhjendas ta. Selle põhjuseks tõi juht omakorda majanduslanguse, mistõttu paljud sama valdkonna ettevõtted on kas pankrotti läinud või teenivad kahjumit.

Ettevõtted on hakanud taas tehnikat remontima

“2010. aasta on olnud parem, kliendid on hakanud tehnikat remontima, sest said aru, et tehnika hakkab vanaks jääma,” põhjendas Danilov oma firma käibe stabiliseerumist. Tulevikust on natukene keeruline rääkida, sest paljud kliendid on seotud just ehitusega ja kui ehituseturg hakkab kasvama, siis ka nemad kasvavad, märkis ta.

Lennukikütuse hulgimüügiga tegeleva Naftelf Eesti ASi juhi Marko Soone sõnul tõid eelmisel aastal suure käibe vähenemise kaks põhjust. “Majanduslangus ja maailmaturu hinna kukkumine, sest 99% müüme väljaspool Eestit,” sõnas ta. Sel aastal läheb vaikselt paranemise suunal, sest ka hind tõuseb, lisas Soone. Mullu oli tema juhitav ettevõte TOPis 203. kohal.

Hetkel kuum