Anne Oja • 27. november 2010 kell 14:00

Uudla: 9000kroonine registritasu paneb mõtlema

Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liidu (AMTEL) juhi Jaak Uudla sõnul paneb Läti ligi 9000kroonine autode registreerimise tasu mõtlema, kuid Läti autode Eesti registrisse kolimist takistab seadus.

Eesti seadus takistab oluliselt välismaalastele kuuluvate autode registreerimist, kuna nad saavad seda teha vaid siis, kui auto vastutav kasutaja on kohalik elanik või on neil endil ette näidata Eesti elamisluba või hoopis Eesti ettevõte, mille nimele sõiduk kirjutatakse.

"Paljudes riikides ei saa lõputult võõra riigi numbrimärgiga sõita," lisas Uudla. "Kui auto registreerimistasu läheneb aga 9000 kroonile, paneb see tõesti juba natuke mõtlema."

Uudla sõnul on ka Eesti poliitikud arutanud, et teeks autode registreerimismaksu, aga kuni praegune kolaitsioon võimul on, seda ilmselt siiski ei tule.

Uudla ütles, et Eestis läheb auto registreerimine maksma 1500-2000 kr, kuid suur osa sellest on numbrimärgi hind.

Praeguse seisuga on Eestis välismaalaste nimele registreeritud 962 sõidukit, neist 778 sõiduautot, avaldas maanteeamet.

Justiitsministeeriumi andmetel on Eesti äriregistris 1337 ettevõtet, mille osanikeringis on lätlased. Kokku on Läti eraisikutest osanikke 1321 ja Lätis registreeritud firmadest osanikke 242. Kuna aga elukoha lahtri täitmine pole ettevõtte registreerimisel kohustuslik, võivad tegelikud arvud olla suuremad. Samuti on äriregistris 48 Läti firma filiaali.

Sel nädalal kirjutas Läti ajaleht Diena, et järgmise aasta riigieelarvesse on plaanitud suurt laekumiste kasvu uute autode registreerimiselt. Registreerimistasu tõuseb 300-400 latini (6600-8800 kr). Läti autokaupmeeste liidu väitel hakkavad lätlased uusi sõidukeid naaberriikides registreerima.

Hetkel kuum