Sirje Rank • 8. detsember 2010 kell 21:00

Eestlased vabanesid Riia kombinaadist

Täpselt aasta tagasi ütles Swedbanki Private Debt Fundi juht Peeter Piho Äripäevale, et Riia piimakombinaati pole plaanis kiiresti müüa ning pigem on plaan firmat väärtustada. Mis ostuotsuse just nüüd tingis, seda ei soostunud tehingust orienteeruvalt 150 miljonit krooni teeninud Swedbank eile kommenteerima.

Läti majandusleht Biznes & Baltija kirjutas, et novembri lõpus on Eesti investoreid koondanud RPS Holdingu 80,07% suuruse osaluse Läti piimatootjas omandanud USA investeerimisfirma Darby Overseas Investments.

Tegemist on Ronald Reagani ja George Bush vanema ajal USA rahandusministriks olnud Nicholas Brady loodud investeerimisfirmaga, millele kuulus juba varasemast 19,93% Rigas Piensaimnieksi aktsiatest. Nüüdsest kuulub 100% aktsiatest Kaimanisaartel registreeritud firmale DCEMF Holdings, mille taga on Darby Overseas Investments.

Novembris sai Rigas Piensaimnieksi nõukogu esimeheks Darby Overseas Investmentsi Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni ungarlasest direktor Nicholas Kabcenell. Firma igapäevast juhtimist jätkab Neeme Jõgi, kelle sõnul omanikevahetus mingeid erilisi muutusi kaasa ei too.

"Nüüd on ettevõttel lihtsalt üks omanik. See tuleb kasuks. Otsuseid tehakse oluliselt kiiremini. Firma saab sündmustele kiiremini reageerida ja aktiivsemalt areneda," ütles Jõgi Läti lehele.

Darby Overseas Investments ostis Rigas Piensaimnieksi aktsiad juba 2006. aasta suvel. Piimatootja kontrollpakk oli aga 2007. aastast Eesti investeerimisfirma Alta Capital Partners käes. Selle tütrele Alta Foods kuulunud 80,07% suuruse aktsiapaki hinnaks hindasid eksperdid 16 miljonit latti ehk 352 miljonit krooni, kirjutas Biznes & Baltija.

2009. aastal läks Alta Capital Partnersil rahaga kitsaks. Sügisel ei suutnud Alta Foods lunastada võlakirju, mille üheks tagatiseks olid Rigas Piensaimnieksi aktsiad. Osa Alta Foodsi kohustusi konverteeriti piimakombinaadi aktsiateks, mis andis kontrolli firmas RPS Holdingu kätte. Viimase aktsionäride seas on hulk Eesti rikkamaid inimesi - Hansapanga asutajad Hannes Tamjärv ja Jüri Mõis, BLRT Grupi juht Fjodor Berman, Rainer Nõlvak. RPSi suurim aktsionär on Swedbanki Private Debt Fund.

Piimakombinaadi nüüdseks endine pisiomanik Jüri Mõis teadnudki, et tal enam Riia piimakombinaadiga midagi pistmist ei ole.

"Minu portfelli juhib portfellihaldur. Ega mina ole targem kui õppinud haldur. Oleks isegi päris imelik, kui tema investeerimisotsustesse, ostudesse ja müükidesse sekkuksin," arvas Mõis.

Endine pankur ja praegune taastuvenergiaärimees ei ole küll enda piimakombinaadi investeeringu saatuse ja tootlusega kuigi hästi kursis, kuid oletas, et tegemist oli ikkagi "tuluüritusega".

Mullu samuti ootamatult Riia piimakombinaadis osaluse saanud Rainer Nõlvak ei teadnud samuti, et tal sellega enam mingisugust seost ei ole.

"See on mul küll täiesti kahe silma vahele jäänud. Ma ei tea sellest mitte midagi. Kui nii ütlete, ju siis nii on. Minu osalus oli ju täiesti mikroskoopiline ka, mõnesajatuhandeline müük…" muigas Nõlvak.

Ettevõtja märgib, et ta sai piimakombinaadi väikeomanikuks ootamatult ning sellest osalusest ootamatult ilmajäämine ei kõiguta teda samuti eriti.

"Teate, ma ei tunne end hästi, kui niisama intressi võtan. Olen harjunud ikkagi ise asju käivitama ja suunama," lisas tehnoloogiaärimees.

Hetkel kuum