Sirje Rank • 12. detsember 2010 kell 15:27

Kergendus ja mure pärast ÜRO kliimakõnelusi Cancunis

Nädalavahetusel Mehhikos Cancunis lõppenud ÜRO kliimakõneluste järel annavad tooni kergendus ja mure – kergendus, et mullune fiasko Kopenhaagenis ei kordunud ning mure, et 2012. aastal lõppeva Kyoto kokkuleppe uuendamise osas erilist edasiliikumist ei toimunud.

„Cancun päästis tõenäoliselt (ÜRO) kliimakõneluste protsessi, kuid kliimat see ei päästnud,“ ütles agentuurile Reuters Greenpeace’i esindaja Wendel Trio.

Pärast kaks nädalat väldanud kõnelusi sündis nädalavahetusel Cancunis uus rahvusvaheline kokkulepe, vahendab agentuur TT.

See sisaldab üleskutset kliima soojenemist põhjustavate heitmete oluliseks vähendamiseks, et maakera temperatuur ei tõuseks tööstusrevolutsiooni eelse ajaga võrreldes enam kui 2 kraadi.

Samuti korratakse üle Kopenhaagenis seatud eesmärgid, mille järgi arenenud riigid vähendavad aastaks 2020 heitmeid 1990. aastaga võrreldes 24-40% (see puudutab Kyoto leppega liitunud riike, mis tähendab, et USA jääb kõrvale).

Nähakse ette Rohelise Kliimafondi (GCF) loomine, mis hakkab maailma vaestele riikidele jagama keskkonnatoetusi – aastaks 2020 on fondi maht igal aastal 100 miljardit USA dollarit.

Samuti kutsutakse üles ühistele jõupingutustele metsaalade vähenemise pidurdamiseks.

Arenenud riike manitsetakse ühtlasi arutama heitmekoguste piiramist pärast Kyoto lepingu lõppemist 2012-2013. aastal. See teema lükkub edasi aasta pärast Lõuna-Aafrikas toimuvale ÜRO järgmisele kliimakonverentsile.

 

Hetkel kuum