Sirje Rank • 10. jaanuar 2011 kell 10:25

Euroopa võlakriisis algab kolmas vaatus: Portugal

Nagu juba varem nähtud Kreekas ja Iirimaal, eitab ka järgmise riigina turu surve alla sattunud Portugali valitsus välisabi vajadust, kuid laenuintressid on riigi jaoks juba talumatult kõrgel.

Kümneaastase tähtajaga Portugali riigivõlakirjade intressimäärad kerkisid täna 7,43 protsendile, mis pikas perspektiivis ei ole aastaid aeglase majanduskasvu käes virelenud Portugalile jõukohane.

Õige tuleproov seisab aga ees kolmapäeval, mil riik plaanib tänavu esimest uute kümneaastaste võlakirjade emissiooni, et rahastada osa tänavu tagasimaksmist nõudvast 9,5 miljardist eurost.  Emissioone plaanivad sel nädalal ka Hispaania ja Itaalia.

"Sel nädalal on turul seedimiseks palju emissioone. Peamine mure on, kas Portugal suudab raha hankida jõukohase intressimääraga. Ebaõnnestunud võlakirjamüük toetab panuseid sellele, et riik võib abi vajada," ütles agentuurile Bloomberg Rabobank Internationali strateeg Richard McGuire.

Reutersi küsitletud 51 analüütikust arvas 44, et Portugal välisabita hakkama ei saa.

Laupäeval kirjutas Saksa ajakiri Der Spiegel, et Saksamaa ja Prantsusmaa survestavad Portugali mullu mais loodud Euroopa kriisifondist abi küsima, et pidurdada probleemide levik Hispaaniasse ning sealt edasi juba ka Belgiasse ja Itaaliasse. Vägisi abi anda ei saa ning Portugali valitsus on seni kindlalt väitnud, et riik tuleb toime omal jõul.

Saksamaa rahandusministeerium lükkas pühapäeval väited Portugali survestamisest ümber. "Saksamaa ei sunni kedagi abi vastu võtma," ütles ministeeriumi pressiesindaja.

"Sellel (Der Spiegeli) artiklil pole mingit alust, see on vale," tõrjus kuuldusi ka Portugali valitsuse pressiesindaja.

"Mingeid kõnelusi ei toimu ega pole plaanis ka alustada," pareeris täna omakorda Euroopa Komisjoni rahandusvoliniku Olli Rehni pressiesindaja Amadeu Altafaj.

Turud on aga intressimäärad ja riskihinded armutult üles ajanud. Mitme euroala riigi võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise risk annab juba silmad ette Ukrainale ja Ungarile. Iirimaa krediidikindlustuse (CDS) hind lõi täna uue rekordi 684 baaspunkti tasemel, Belgia uueks rekordiks teatas Bloomberg 255 baaspunkti. Uue rekordi lõi ka Portugal 550 baaspunkti tasemel. Euro kauples täna USA dollari suhtes 1,2904 dollari tasemel.

Euroopa Keskpank oli täna taas turul Portugali ja Iirimaa võlakirju tugiostudega toetamas. 

Portugal, mille eelarvedefitsiit oli mullu ca 7,3% SKPst, peab tänavu laenama 18-20 miljardit eurot. Valitsus loodab turgude usalduse taastada riigi rahanduse korrastamisega – eesmärk on kärpida defitsiit tänavu 4,6%-le ja tuleval aastal 3%-le SKPst.

Hetkel kuum