11. mai 2011 kell 11:29

Merkel valmis Draghit toetama

Saksa kantsler Angela Merkel on nõus toetama Mario Draghi kandidatuuri järgmise Euroopa Keskpanga presidendi kohale, vahendab Bloomberg Saksa ajalehte Die Zeit.

"Ma tunnen Mario Draghit," ütles Merkel ajalehele Die Zeit antud intervjuus. "Ta on väga huvitav ja kogenud isik. Ta on väga lähedal meie ideedele stabiilsuskultuurist ja soliidsest majanduspoliitikast. Saksamaa võib toetada tema kandidatuuri Euroopa Keskpanga presidendi kohale."

Tegemist on Merkeli esimese kommentaariga Euroopa Keskpanga (EKP) presidendikandidatuuri kohta.

Merkel ei ole siiani ainsana neljast suuremast eurotsooni juhtriigist avaldanud oma ametlikku kandidaati EKP presidendi kohale.

Draghile on avaldanud oma toetust nii Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy, Itaalia peaminister Silvio Berlusconi kui ka Hispaania rahandusminister Elena Salgado.

Saksa ajaleht Bild kirjutas aprilli lõpul võimalikust Saksa kandidaadist, kuid ei nimetanud tema nime.

Varasem Merkeli favoriit, senine Saksa keskpanga Bundesbanki president Axel Weber taandas oma kandidatuuri veebruaris.

EKP praeguse presidendi Jean-Claude Trichet' ametiaeg lõpeb oktoobris.

Saksamaa üksi ei saa küll dikteerida, kes saab maailmas mõjukuselt teise keskpanga juhiks USA Föderaalreservi järel, kuid Saksamaal on Euroopa suurima majanduse ja eurotsooni perifeeriariikide suurima abistajana presidendi nimetamisel domineeriv positsioon.

Itaalia keskpanga praegune president Mario Draghi on lõpetanud mõjuka Massachusettsi tehnoloogiainstituudi, töötanud Maailmapangas ja Goldman Sachsi grupis. Draghi on ühtlasi G20 poolt ellukutsutud finantsstabiilsuse nõukogu (Financial Stability Board) esimees. Draghi on öelnud, et Saksamaa on eeskujuks teistele riikidele ning väljendanud ühtlasi oma poolehoidu karmimate sanktsioonide kehtestamiseks eelarvereeglite rikkujaile.

Autor: Katri Soe-Surén, Sirje Rank

Hetkel kuum