9. september 2011 kell 4:05

Õnneks on meil eksport!

Ühe vähese tööstusharuna on toiduainetööstuses praktiliselt kõik firmad ka kriisi ajal kasumit teeninud ja seda tänu ekspordile.

„Eelmisel aastal läks hästi ja sel aastal läheb hästi. Kõik on jonksus!“ rõõmustab Spratfil ASi juhatuse esimees Peeter Loim. Too firma ekspordib üle 96% kalatoodangust Lääne- ja Põhja-Euroopa riikidesse. Edu põhjuseks on juhi arvates asjaolu, et Euroopa turul tarbimine pigem kasvavat.

Võrreldes 2010. aastaga on ettevõtte käive kasvanud umbes 40% ning samuti suurenevad kasuminumbrid. „Lähitulevikus laseme samas vaimus edasi. Praegu ei jaksa nii palju teha, kui tegema peaks,“ kinnitab Loim.

Spratfilis laiendatakse pidevalt tootmist ning sel aastal tuleb juhi hinnangul uutesse tootmisliinidesse veel 300-400 tuhat eurot investeerida. Lisaks on viimase 12 kuuga juurde värvatud paarkümmend töölist ning nüüdseks on neid firma palgal juba 196.

Hiljuti esimese Balti piimatöösturina Vene piimatootjate ühendusse Sojuzmoloko astunud Tere jaoks on eksport oluline stabiilsuse tagaja.

„Ainult koduturul tegutsedes peaksime sulgema kaks tootmisüksust, koondama 400 töötajat ja ütlema üles ligikaudu 7000 tonni toorpiima kuus,“ kirjeldab olukorda Tere juhataja asetäitja Ülo Kivine.

Ekspordita firmade seis on aga tihti nukram. Saaremaa põllumeeste piima ümber töötlev Saaremaa Piimatööstus AS müüb kaupa peamiselt koduturule, Venemaale ja Soome eksporditakse vaid väike ülejääv osa.

„Eelkõige Venemaal aga ka Eestis rahva ostujõud langeb, sest tegelikult reaalpalk on juba kaua aega languses olnud. Seetõttu mingisugust elavnemist või tõusu loomulikult pole,“ kirjeldas olukorda piimatööstuse juht Andi Saagpakk.

Kuna turud pole aastaga paremaks läinud, siis tuleb Saagpaku väitel elada vastavalt võimalustele. „Kasumist ei tea me midagi, käive on umbes sama, mis eelmisel aastal,“ räägib juht.

Loe pikemalt tänasest Äripäevast, milleks osta päevapilet SIIT või telli leht SIIT.

Autor: Birjo Must, Silvia Kruusmaa

Hetkel kuum