Anne Oja • 4. oktoober 2011 kell 21:00

Tabasalus avati laminaatplaate tootev tehas

Omanikud investeerisid Tabasalus käivitatud Skandinaavia suurimasse laminaatdetailide tehasesse ligikaudu 2 miljonit eurot, rääkis Plaat Detail OÜ juht Erko Ennok.

"Tehas on täisautomaatne ja seoses sellega on tööliste arv suhtes toodangusse suhteliselt väike ehk kahes vahetuses kokku kaheksa inimest," täpsustas Ennok.

Ennoki sõnul võib turul täheldada kaht vastandlikku tendentsi.

"Ühelt poolt keerulised ajad Euroopa majanduses, kuid teiselt poolt Skandinaavia ehitusturu kasv on pannud paljud sealsed ehitajad ja tootjad vaatama Baltimaade poole, kus saaks materjale konkurentsivõimelisemalt hankida," selgitas ta.

Tehase toodangust 90 protsenti läheb Skandinaavia turule. "Tehases juba käib aktiivne laminaadist tööpindade, uksemoodulite, aknalaudade ja lamineeritud kilpide valmistamine," lisas Ennok.

"Oleme juba 15 aastat teinud koostööd maailma suurima laminaaditootjaga Formica, kellel siin piirkonnas teist tootmisbaasi ei olegi," ütles Ennok.

Seni oli seda regiooni varustanud tehas Soomes. Formica juhtkond otsustas Soome tehase kevadel sulgeda ja müüa Eestisse, hinnates siinset juhtimiskompetentsi kõrgemaks ning maksukeskkonda soodsamaks. Formica Euroopa president Richard Pollington näeb Eestis väga häid tootmis- ja tootearendusressursse.

Sarnast laminaatplaati tootva EEK-Trade OÜ juht Rein Okas ütles, et on Plaat Detaili uue tehase tulekuga üldjoontes kursis, kuid arvab, et peamiselt ekspordile orienteeritud tehase käivitamine kohalikku turgu oluliselt ei mõjuta.

Standardi juht Enn Veskimägi sõnas, Plaat Detaili tehas mõjutaks Eesti ühe suurema mööblitootja igapäevaelu siis, kui näiteks Pärnu Plaaditehas kinni pandaks.

Praegu ostab Standard materjali nii Püssist Repo Vabrikutelt, Pärnust kui ka Saksamaalt. "Ostame plaati igalt poolt," kinnitas Veskimägi.

Plaat Detailist tellib Standard mööblidetailide katmist laminaadiga, kui endal tootmisvõimsusest puudu tuleb, kuid seda suhteliselt väikeses mahus. "Asja iva on see, et soomlased tõid tehase siia, siin on toota ikkagi odavam. Ja kliente on ka mujalt. Arvan, et see tehas Eesti turgu suurt ei mõjuta," lausus Veskimägi.

Hetkel kuum