Ristmiku ehitushange annab Gate Tallinnale lootust

13. detsember 2011, 00:00

Graafikust maha jäänud Trigon Capitali kaubanduskeskuse Gate Tallinna avamine sai uue lootuse, kuna lõpuks kuulutati välja Topi ristmiku ehitushange.

Eelmise aasta suvel rääkis Trigon Capitali suuromanik Joakim Helenius, et Baltimaade suurima kaubanduskeskuse Gate Tallinna esimene osa valmib 2012. aasta kevadel. “Järgmise aasta kevadel kaubamaja esimene osa valmis ei saa. See, et me pole graafikus, on peamiselt mõjutatud ristmiku ehituse venimisest,” põhjendas Trigon Capitali kinnisvarainvesteeringute osakonna juhataja Martin Rekor.

Rekor rääkis, et objektiivsetel põhjustel on nii Trigon Capitali kui ka maanteeameti tegevused natuke rohkem aega võtnud kui planeeritud. “Kuid praegu saame rääkida sellest, et ristmiku ehitus saab ilmselt alguse kevadel ning siis saame ka meie edasi minna. Nii kiires graafikus, kui esialgu prognoositi, me kahjuks liikuda ei jõudnud.”

Panus ristmiku ehitusse. Rekord selgitas, et Trigoni kohustus oli lõpule viia ristmiku projekteerimine, mis lõpetati sel kevadel, ning osaleda ka ristmiku ühe osa ehituse rahastamisel. Trigon Capitali rahaline osa Topi eritasandilise ristmiku ehituse hankes on umbes miljon eurot. Praeguseks on maanteeamet jõudnud lõpule maade võõrandamistega. Topi sõlme ehituse eelhange avalikustati septembri lõpus ja lõplik hange pandi välja nädal-kaks tagasi. Kui ehituspakkumised laekuvad järgmise aasta alguses ja hinnad vastavad eelarvele, siis saab Topi liiklussõlme ehitamisega edasi minna. “Meie saame oma ehitusplaaniga ja oma arendustega sellest lähtuda,” lisas ta.

“Uus ristmik peaks valmima 2013. aasta suveks. Meie oleme oma esimese võimaliku avamise selle järgi planeerinud 2013. aasta sügiseks. Kuid see sõltub ka rentnike huvist ja sellest, kas tee valmis saab. Tähtaeg 2013 sügis on kindlam, kuna tee ehitamine on riigieelarves sees, projekteerimine on valmis, maad on omandatud – see süvendab veendumust,” lausus Rekor.

“Oleme projekti eelarve finantsprognoosidega seal, kus me varem olime, meil mingisuguseid auke ei ole. Meil on väga tugev kapitaliseeritus, samuti projekti ettevõttel Chester Universal OÜ-l. Rahalisi probleeme seal praegu pole,” ütles ta.

Soome investorid. “Meil on väga tugev Soome investorite taust, kes on selle projekti omanikud. Projektil on kokku üheksa investorit ja Trigon on üks neist. Investoritel ei ole kõigil võrdne osalus, aga projekti kontrollib Trigon Capital koos meie nõukogu liikmetega,” märkis Rekor.

Tema sõnul sõltub projekti eelarve sellest, mida ehitada, kuid kogumaht on suurusjärgus 200 000 ruutmeetrit. “Ilmselt see kusagile 200 miljoni euro juurde jõuab. See summa investeeritakse etapiliselt ning kogu arendus võib aega võtta 5–10 aastat. Võib-olla veel rohkemgi, seda on praegu veel raske prognoosida,” nentis Rekor.

 

Mis on mis

 • Gate Tallinn

kinnisvaraarendus Tallinna piiril, Via Baltica ja planeeritava Tallinna ringtee ristmikul.
projekti kogumaht hõlmab ligikaudu 240 900 ruutmeetrit, millest enamikule luuakse Baltimaade suurim jaemüügile keskenduv kaubanduskeskus suureformaadilistele jaemüügikontseptsioonidele.
Ülejäänud pind võetakse kasutusele lao-, logistika- ja äriruumidena.
Keskuse avamine on planeeritud 2013. aasta sügiseks.

 

Kommentaar

 • Aega kulus eeldatust kauem

maanteeamet
Ristmiku ehitamise eelduseks on tulevase ristmiku aluste maade omandamine ja tehnilise projekti olemasolu. Eeldatust kauem kulus aega maade omandamisele ja ka tehnilise projekti koostamiseks, mille tellija oli Trigon Capital. Ehitusfirma huvi on hanke vastu tavapärane. Hanke eelarve on 9,6 mln eurot ilma käibemaksuta. Objekti ehitusaeg on 15 kuud. Kui lisame siia talvekuud, mil paljusid töid teha ei saa, siis saamegi aja, mis tuleks liita lepingu sõlmimise kuupäevale. Kui mingeid tagasilööke ei tule, on lepinguni võimalik jõuda eeloleval kevadel ning sel juhul oleks valmimisaeg 2013. aasta lõpp.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  04. December 2012, 15:43
  Otsi:

  Ava täpsem otsing