• OMX Baltic0,22%300,68
  • OMX Riga0,06%893,52
  • OMX Tallinn0,12%2 071,16
  • OMX Vilnius0,3%1 206,04
  • S&P 5000,83%6 279,35
  • DOW 300,77%44 828,53
  • Nasdaq 1,02%20 601,1
  • FTSE 1000,00%8 822,91
  • Nikkei 2250,06%39 810,88
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,85
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%92,85
  • OMX Baltic0,22%300,68
  • OMX Riga0,06%893,52
  • OMX Tallinn0,12%2 071,16
  • OMX Vilnius0,3%1 206,04
  • S&P 5000,83%6 279,35
  • DOW 300,77%44 828,53
  • Nasdaq 1,02%20 601,1
  • FTSE 1000,00%8 822,91
  • Nikkei 2250,06%39 810,88
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,85
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%92,85
  • 05.04.12, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Skeemitajad tõstsid Riguali uude kesta

Puu- ja köögiviljamüüja Riguali tegevus kanditi enne pankrotti uude firmasse, skeemist teab ilmselt ka suurim võlausaldaja Swedbank.
Äripäev kirjutas puu- ja köögivilja hulgimüüja Riguali probleemidest jaanuari lõpus, vahepeal saadud dokumendid aitavad tõmmata eesriiet Rigualis toimunud skeemidelt. Lisaks Swedbankile on palju mängus ka Riguali endistel omanikel Tarmo Laanetul, Virkko Pullinenil ja Tõnis-Martin Konsil. Kolm meest käendas solidaarselt Swedbanki laenu, mille abil nad Riguali 2008. aastal ostsid. Kui Swedbankil ei õnnestu Rigualist oma vara tagasi saada, sirutab pank käe Laanetu, Pullineni ja Konsi vara järele.
Rigualis toimunuga hästi kursis oleva allika sõnul olevat Riguali-skeemi kohta Swedbankis lendu lastud väljend “tegime hea ja halva ettevõtte”. “Meie siseringis sellised väljendid ei levi,” kinnitas Swedbanki kommunikatsioonispetsialist.
Jaanuaris väitis Tarmo Laanetu, et Riguali tollased omanikud ja juhtkond tegid kuni eelmise aasta jõuludeni kõik võimaliku, et ettevõtet päästa, ja selle protsessiga oli hästi kursis ka Riguali suurim võlausaldaja Swedbank. Nüüd Laanetu, Pullinen ja Kons täpsustavatele küsimustele isikliku käenduse kohta ei vasta.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Swedbankile võlgu üle 6 miljoni. Harju maakohus kuulutas OÜ Rigual pankroti välja 14. märtsil. Rigualil on võlgu kokku ligi 9,6 miljonit eurot, suurimale võlausaldajale Swedbankile ollakse võlgu 6,3 miljonit eurot. Ajutise halduri Toomas Saarma aruande järgi tekkis Rigualil püsiv maksejõuetus juba 2011. aasta juunis, sest firma ei suutnud täita laenukohustust panga ees.
Raskustesse sattunud Rigual püüdis eelmise aasta lõpus meeleheitlikult kosilasi leida, näiteks peeti läbirääkimisi ASiga Kaupmees & KO ja ASiga Maag Grupp. Kui Kaupmees & KO juhatuse esimees Mart Relve ütles, et ta ei saa võimalikke läbirääkimisi kommenteerida, siis Maag Grupi juhatuse liige Toomas Juhani oli veidi jutukam. “Tutvusime ettevõttega, aga otsustasime ürituses siiski mitte kaasa lüüa,” rääkis Juhani ja lisas, et otsustavaks sai Riguali kriitiline finantsseis.
Et päästa, mis veel päästa annab, otsustasid Riguali omanikud tõsta Riguali äritegevuse ja vara Conesco grupi kontrolli all olevasse uude firmasse OÜ Viljade Maailm ja lasta Rigual pankrotti. “Võimalust niisugust skeemi teha otsisid eelkõige panga ees laenu isiklikult käendanud Kons, Laanetu ja Pullinen,” rääkis Hiiumaa transpordifirma OÜ Canter Invest ainuomanik ja juht Peeter Kondratjev. “Ja muidugi tahtis pank oma laenu päästa ning soostus diiliga.”
Kondratjev töötas aastaid tagasi Rigualis logistikajuhina ning kuni eelmise aasta lõpuni vedas tema firma Riguali kaupa Pärnumaal ning Ida-Virumaal laiali.
Conesco püsib Riguali orbiidil. Riguali läheduses on kogu aeg tiirutanud ning ettevõttel silma peal hoidnud hulgimüügifirma OÜ Conesco Eesti, mille omanikeringis on kaks IRLi liiget: riigikogulane Siim Kabrits ja Riguali kunagine juhatuse liige, Viljade Maailma üks omanik Marko Ööman. Ka Tõnis-Martin Kons kuulub IRLi. Praegu on olukord selline, et Riguali kinnisvara kasutavad Conesco grupi kontrolli all olevad Viljade Maailm ja OÜ Fruit Xpress ning ka Conesco Eesti on osa äritegevust toonud üle Riguali ruumidesse Lennujaama teel Tallinnas.
Mitu fakti näitab Conesco seotust Riguali skeemiga. Näiteks kinnitati ASist Dvigatel-Energeetika, et Conesco Eesti maksis tänavu jaanuari lõpus ära mitu Riguali arvet, kokku ligi 9000 eurot. Varast tühjaks tõmmatud Rigualil endal enam raha arvete tasumiseks polnud, aga tasumata ka ei saanud jätta, sest vastasel korral poleks Dvigatel-Energeetika enam Riguali büroo- ja laokompleksile elektrit andnud.
Leping mõni päev enne pankrotiteadet. Üks huvitav fakt ilmneb ajutise pankrotihalduri tööaruandest. Nimelt sõlmis Rigual 9. jaanuaril ehk neli päeva enne pankrotiavalduse sisseandmist tähtajatu üürilepingu, millega Rigual andis OÜ-le FG Marketing üürile kinnistu ja sellel asuva büroo- ning laohoone. Üürnik kohustub Rigualile tasuma 14 000 eurot kuus, millele lisandub käibemaks. Samuti on Rigual andnud FG Marketingile üürile kogu vallasvara, selle hulgas on näiteks 21 sõidu- ja veoautot, kõigest 2520 euro eest kuus, millele lisandub käibemaks.
Riguali pankrotihalduri Toomas Saarma kinnitusel tellis ta ajutise haldurina hindamisakti ja selle kohaselt ei vähenda sõlmitud üürileping võlgniku kinnistu väärtust, arvestades üürilepingu tingimusi. “Vallasvara kohta tehakse praegu analüüsi, kas ja kui, siis millisel määral, võiks üürileping mõjutada vallasvara väärtust ja seeläbi võlausaldajate huve,” täpsustas Saarma. Ta kinnitas, et üürilepingutest saadav raha laekub Riguali pankrotipessa.

Artikkel jätkub pärast reklaami

“Kui tehingupoolte vahel on mingid seosed, siis teistmoodi neid seoseid peita ei saagi, kui peab olema keegi usaldusisik,” ütles Riguali üht võlausaldajat esindav vandeadvokaat, kes soovis jääda anonüümseks.
Selliseks vari- või usaldusisikuks on tõenäoliselt Tanel Paut, kellele kuulub ühemehefirma FG Marketing, mis üürib Riguali vara. Firma pole 2010. aasta majandusaruannet esitanud ja on saanud seetõttu kustutamishoiatuse.  “FG Marketingi jaoks on rendipinna vahendamine tavaline äritehing – on olemas müüja ja ostja,” põhjendas Tanel Paut napisõnaliselt, miks just tema firma Riguali partneriks sattus. Küsimusele, mis tingimustel on FG Marketing rentinud Riguali kinnis- ja vallasvara edasi Viljade Maailmale, jättis Paut vastamata, viidates lepingu konfidentsiaalsusele.
Maasikad seovad Kabritsaga. Samuti ei vastanud Paut küsimusele, kas ta tunneb Conesco Eesti üht omanikku Siim Kabritsat. Aga Kabritsat peaks Paut hästi tundma küll, sest nende teed on juba aastaid ristunud näiteks Eesti Maasikakasvatajate Liidus. Eelmise aasta sügisel vahetus maasikakasvatajate liidus kaks juhatuse liiget, üks lahkuja oli riigikokku valitud Siim Kabrits ja üheks uueks juhatuse liikmeks valiti Tanel Paut.
“Tegelikult on Paut kogu aeg meid aidanud, ta on kirjutanud projekte ning tegelenud liidu rahapoolega, näiteks maasikafestivalide korraldamisel,” kinnitas maasikakasvatajate liidu pikaajaline juhatuse liige, Marjamaa talu peremees Tõnu Oks. Ta lisas, et just Siim Kabrits omal ajal Tanel Pauti appi kutsuski.
Maasikakasvatajate liidu liikmeist on Conesco Eesti ainus, kes ise marju ei kasvata. Küll aga turustab enamik maasikakasvatajaid suvel oma toodangut Conesco kaudu, kellele kuulub hulgaliselt välimüügilette kaubanduskeskuste ees üle Eesti. Ehkki Siim Kabrits ei ole alates eelmise aasta sügisest enam maasikakasvatajate liidu juhatuses, on liidu leheküljel millegipärast endiselt kontaktina kirjas Kabritsa e-posti aadress.
Aiandusliit võib esitada nõuded uue keha vastu

Artikkel jätkub pärast reklaami

Kuna Viljade Maailm kasutab Riguali ruume, vara, tarkvara ja kaubamärki Maailma Viljad, vormistas ümber Riguali kliendilepingud ning võttis üle töötajad, võib võlausaldajatel tekkida võimalus esitada nõuded hoopis uue ettevõtte, Viljade Maailma vastu. Kui ettevõte läheb üle, lähevad kaasa ka kõik õigused ja kohustused.Eesti Aiandusliidu tegevjuhi Raimond Strastini kinnitusel on nad konsulteerinud advokaatidega, kes on varem sarnaste juhtumitega tegelenud. “Spetsialistid ütlevad, et Riguali puhul on pahatahtliku ülevõtmise tunnused olemas,” seletas Strastin. “Kui ma saan advokaatidelt vastava info, siis otsustame, kas aiandusliidu liikmed esitavad nõuded uue keha ehk Viljade Maailma vastu.”Strastini sõnul on aiandusliit võtnud koordinaatori rolli, et koondada oma liikmete ja ka teiste hankijate nõudeid võlgniku vastu. “Hankijateks on üksjagu väiketootjaid, kes juriidilistes nüanssides eriti ei orienteeru ning kellel pole juristi palgal,” põhjendas Strastin. Tema andmeil on Rigual jäänud aiandusliidu liikmetele võlgu kokku umbes 250 000 eurot.“Ju siis mõni inimene on väga hea ärivaistuga või väga ettenägelik,” ironiseeris Strastin fakti üle, et võlausaldajate nimekirjast ei leia Conesco Eestit, kes enne Riguali pankrotistumist oli üks Riguali peamisi kaubaga varustajaid.
Silmakirjalikkuse meistriklass
Riguali kesta pugenud Viljade Maailm ütles Riguali endistele klientidele firma tutvustamiseks, et tegu on ülevõtmisega, ja võlglastele kinnitas, et tegu on täiesti uue, nullist alustava firmaga.“Pärast Riguali nii-öelda ülevõtmist oli Viljade Maailmal oluline hoida firmat käigus ja seepärast helistati mitmel korral ka mulle ja öeldi, et tahame sinuga jätkata,” lausus Hiiumaa transpordifirma OÜ Canter Invest ainuomanik ja juht Peeter Kondratjev. “Minule kui võlausaldajale öeldi, et tegu on täiesti uue firmaga, mis ei ole absoluutselt Rigualiga seotud. Aga oma klientidele, kellele nad kaupa müüsid, rõhutasid nad kogu aeg, et nad on Riguali mantlipärijad ja on kõik Riguali lepingud üle võtnud.” Kondratjevi andmeil jäi Rigual tema firmale võlgu 50 000 eurot.
ETK tegi tasaarvelduse. “Käesoleva aasta alguses teavitas OÜ Viljade Maailm ETKd, et kokkuleppel Rigualiga võtavad nad üle kõik eelnimetatud firma kohustused meie kui lepingupartneri ees,” vastas ETK turundusdirektor Monika Heinrand küsimusele, kuidas Viljade Maailm end neile tutvustas. “Kui Rigual oli varem ETK jaoks üks suuremaid puu- ja juurvilja tarnijaid, siis OÜ Viljade Maailm osatähtsus on praegu väga väike ning me oleme suurendanud teiste hankijate rolli.”Riguali ajutise pankrotihalduri tööaruandes avaldatud võlausaldajate nimekirjas on ka Eesti Tarbijateühistute Keskühistu, kellele Rigual on võlgu üle 28 000 euro. Heinranna kinnitusel on ETK esitanud Rigualile tasaarvestuse avalduse. “Oleme ETK nõuded Riguali vastu tasaarvestanud Riguali nõuetega ETK vastu,” selgitas Heinrand.Vastasutatud Viljade Maailm üritas puhtalt lehelt alustada muu hulgas ka kaitseväe abil. Kuna võlavõrgus siplev Rigual lõpetas puu- ja köögivilja varustamise, otsis kaitseväe logistikakeskus jaanuari keskel kiiresti asendajat. Ühispakkumise tegid ka Conesco Eesti ja Viljade Maailm, ent nad ei kvalifitseerunud. “Pakkumisprotsessi ajal puudus neil hankedokumentides nõutud taimetoodangu inspektsiooni poolt värske puu- ja köögivilja kvaliteedi enesekontrolli ja erimärgistuse luba,” selgitas kaitseväe logistikakeskuse teabeohvitser Marek Miil. Pakkujad vaidlustasid mitte-kvalifitseerumise, aga riigihangete vaidluskomisjon ei rahuldanud vaiet. Vastavalt lepingule varustab kaitseväge alates veebruarist puu- ja köögiviljadega AS Bambona.
Võlausaldajast sai uue firma omanik. Et kuidagi vee peal püsida ning kindlustada kaubavoog ja saada finantskindlus, kaasas Viljade Maailm jaanuari lõpus omanike ringi Leedu puuviljade hulgimüügifirma UAB Augma. Viljade Maailma senised omanikud Marko Ööman ja Sergo Sarapuu loovutasid leedulastele 50 protsenti Viljade Maailmast. Võib-olla oli tegu sunnitud käiguga, sest pankrotis Riguali üheks suuremaks võlausaldajaks on Augma grupp, kellele ollakse võlgu kokku veidi üle 170 000 euro.Viljade Maailm kasutab rahumeeli siiamaani osal oma pakendatud kaupadel Riguali allesjäänud kleebiseid, vanade kleebistega kaupa võib osta näiteks Viljade Maailma klientide ETK ja Selveri ketipoodides. Riguali pankrotihaldur Toomas Saarma täpsustas, et kuna need kleepsud on Viljade Maailma poolt välja ostetud juba enne menetluse algust, pole tal haldurina õigust nende kasutamist piirata või keelata.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Swedbank: ei tea, ei ole piisavalt infot, ei oska sellele vastata
Swedbank nihverdas ära Rigualiga seotud küsimustele konkreetselt vastamast, põhjendades seda pankrotiprotsessi algusjärguga ning vähese infoga.Alljärgnevalt Äripäeva saadetud küsimused ja Swedbanki kommunikatsioonispetsialisti vahendatud vastustused.
Kas Swedbank kui OÜ Rigual hüpoteegipidaja ja suurim võlausaldaja oli üürilepingutest teadlik juba enne nende sõlmimist? Kui oli teadlik, siis miks Swedbank on olnud selliste lepingutega nõus? Kas näiteks autode jm vara rentimine 2520 euro eest kuus on panga arvates igati põhjendatud? Pangaga ei ole mainitud üürilepingute sõlmimist ega tingimusi kooskõlastatud. Seoses pankroti väljakuulutamisega ootame pankrotihalduri ülevaadet pankrotivaraga tehtud tehingutest ja siis oskame võtta seisukoha, kas tegemist on kahjulike tehingutega või mitte.Pankrotihaldur korraldab esimese pankroti väljakuulutamise järgse võlausaldajate koosoleku 11. aprillil.
Kui ei olnud teadlik, siis miks ei ole Swedbank vaidlustanud üürilepinguid? Seoses pankroti väljakuulutamisega ootame pankrotihalduri ülevaadet pankrotivaraga tehtud tehingutest. Kui selgub, et tegemist on tehingutega, mis ei ole otstarbekalt sõlmitud, ning need kahjustavad vara väärtust, saab ta need lepingud lõpetada (tähtajatute üürilepingute lõpetamise ette teatamise tähtaeg on 3 kuud) .
Kas olete kindel, et üürilepingute kohaselt laekuv raha jõuab reaalselt pankrotipessa? Pankroti väljakuulutamise järel tegeleb pankrotipesa varade haldamisega pankrotihaldur.
Kas Swedbank on teadlik, millistel tingimustel OÜ FG Marketing rendib kinnis- ja põhivara edasi Viljade Maailma OÜ-le? Kui suur on rendihind kuus? See info pole meieni jõudnud.
Kas Swedbank on tundnud huvi, miks Rigual sõlmis üürilepingu just FG Marketingiga? Millised seosed on FG Marketingi ainuomanikul Tanel Pautil näiteks Riguali endiste või praeguste omanike/juhatuse liikmetega, Viljade Maailma omanike/juhatuse liikmetega, OÜ Conesco Eesti omanike/juhatuse liikmetega? Oskame seisukohta võtta pärast seda, kui oleme saanud tutvuda pankrotihalduri ülevaatega pankrotivaraga tehtud tehingutest.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Viljade Maailm kasutab Riguali ruume, varasid, kaubamärki ja tarkvara, vormistas ümber, kliendilepingud ja võttis üle töötajad. Kas sellist käitumist saab käsitleda ettevõtte ülevõtmisena? Kas Swedbank on kaalunud võimalust esitada nõuded Viljade Maailma vastu? Swedbank võlausaldajana saab kogu info pankrotipesast pankrotihalduri kaudu. Praegu ei ole meil piisavalt infot, et nendes küsimuses seisukohta võtta.
Kuuldavasti kasutatakse Swedbanki siseringis Riguali-skeemi kohta väljendit “tegime hea ja halva ettevõtte”. Mida selle all mõeldakse? Sellele küsimusele ei oska Rigualiga tegelevad Swedbanki töötajad vastata, sest meie siseringis sellised väljendid ei levi.
 
Kronoloogia
Lavale astuvad firmade matjad
13.12.2011 OÜ Rigual juhatuse ainuliikmeks saab ettevõtete tuntud likvideerija Kerli Kase ja prokuristiks Kerlin Muttik, kes on ühtlasi ka Riguali tegevjuht.23.12.2011 Riguali enamusosaniku OÜ Global Management (omanikud Tarmo Laanetu, Virkko Pullinen ja Tõnis-Martin Kons oma firmade kaudu) ainuomanikuks saab tuntud likvideerija Martin Kruppi firma.4.01.2012 Soome firma Satotukko OY esitab pankrotiavalduse Riguali vastu.9.01.2012 Rigual teatab oma koostööpartneritele, et ootab lepingute ümbervormistamist samal päeval registreeritud OÜ Viljade Maailm nimele. Viljade Maailma tegevjuht on Kerlin Muttik.9.01.2010 Rigual annab OÜ-le FG Marketing üürile kogu oma kinnis- ja vallasvara; FG Marketing on vara edasi üürinud Viljade Maailmale.13.01.2012 Rigual esitab avalduse iseenda pankroti väljakuulutamiseks.30.01.2012 Harju maakohus nimetab Riguali ajutiseks halduriks Toomas Saarma.30.01.2012 Viljade Maailma omanikud Marko Ööman ja Sergo Sarapuu loovutavad 50% ettevõttest Leedu hulgimüügifirmale UAB Augma, kellele Rigual on jäänud võlgu veidi üle 170 000 euro.14.03.2012 Kohus kuulutab välja Riguali pankroti.

Artikkel jätkub pärast reklaami

 
Taust
Viljade Maailm puges Riguali kesta
Viljade Maailm võttis üle Riguali kaubamärgi Maailma Viljad, kliendilepingud, töötajad, majandustarkvara ja ärisaladused.Viljade Maailm kasutab Riguali ruume, põhivara ja kodulehekülge.Viljade Maailma asutajateks on Riguali kunagine juhatuse liige Marko Ööman ja Riguali kunagine ostujuht Sergo Sarapuu.Viljade Maailma tegevjuht on Riguali viimane tegevjuht Kerlin Muttik.
Võlgasid ligi 10 miljoni euro eest
Riguali olulisemad võlausaldajad, mln eurodesSwedbank 6,3töötasuvõlg 0,55maksuvõlg 0,25hankijatele ja teenuseosutajatele 2,2kohustusi kokku 9,56

Artikkel jätkub pärast reklaami

Allikas: ajutise halduri tööaruanne
 
Taust
Rigualis toimunut suunasid kolm varju hoidvat eraisikut ja Swedbank
RigualEelmisel aastal raskustesse sattunud puu- ja köögiviljade hulgimüügifirmaHarju maakohus kuulutas Riguali pankroti välja 14. märtsil.Võlgu kokku 9,6 miljonit eurot.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Conesco EestiPuu- ja köögiviljade hulgimüügifirma, 2009. aastal ebaõnnestus plaan ühendada endaga Rigual ja Bambona.Kontrollib Riguali vara üle võtnud Viljade Maailma, toonud osa äritegevust üle Riguali ruumidesse.Conesco Eesti omanik on Siim Kabritsa ja Marko Öömani haldusfirma Conesco Holding.
Tarmo Laanetu, Virkko Pullinen ja Tõnis-Martin KonsRiguali endised omanikud  oma firmade kaudu, neile kuulus 95% Rigualist.Võtsid Swedbankist 2008. aastal laenu Riguali ostuks. Lisaks Riguali varale on laenu tagatiseks ka meeste isiklik käendus.
Viljade MaailmUus firma, kuhu kanditi Riguali vara ja äritegevus enne Riguali pankrotistumist.Ettevõtte omanikud Marko Ööman ja Sergo Sarapuu loovutasid jaanuari lõpus 50% firmast Leedu hulgimüügifirmale UAB Augma.
SwedbankRiguali suurim võlausaldaja 6,3 miljoni euroga.Äripäevale on öeldud, et Riguali-skeemi kohta on Swedbankis lendu lastud väljend “tegime hea ja halva ettevõtte”. Pank eitab seda.
Allikas: Äripäev

Seotud lood

Äriplaan 2026

Äriplaan 2026

Uurime välja Eesti majanduse arengusuunad 2026. aastal, et ettevõtjatel ja tippjuhtidel oleks, millele tuginedes järgmist aastat planeerida.

Kas eksport ja kaitsetööstuse areng võiksid Eesti majandusele uue käigu sisse aidata? Kuidas näevad Põhjamaade ettevõtjad ja tippjuhid Eesti võimalusi rahvusvahelisel areenil ning kas nad plaanivad siia investeerida? Kuhu investeerivad ning millele tõmbavad pidurit Eesti ettevõtjad? Missugune on riigi äriplaan 2026. aastaks? Kõigile nendele küsimustele saad vastuse 17. septembril Eesti mõjukaimal majanduskonverentsil Äriplaan!

Enda kogemust tulevad Eestisse jagama ülemaailmse ulatusega Rootsi masina- ja metallitööstusettevõte Hanza AB asutaja ja tegevjuht Erik Stenfors ning Telia Company president ja tegevjuht Patrik Hofbauer.

  • Toimumisaeg:
    17.09.2025
  • Alguseni:
    2 k 11 p 13 t
  • Toimumiskoht:
    Tallinn

Hetkel kuum

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele